Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaki wymiar urlopu przysługuje osobie, która pracowała na umowie o pracę od 03-02 do 04-05 /cały etat/. Przysługuje 20 dni urlopu za rok.
Zgodnie z art. 153 § 1 kodeksu pracy, pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
Zakładając zatem, że osoba ta nie była wcześniej zatrudniona u żadnego pracodawcy, przysługuje jej 1/12 z wymiaru 20 dni urlopu za każdy miesiąc, tj. 1,66 dnia za każdy miesiąc.
Miesiąc pracy, jeżeli osoba ta cześniej nie była zatrudniona, minie 2 marca, następnie 2 kwietnia i 2 maja. Zatem za 3 miesiące należy obliczyć wymiar urlopu - 1,66 x 3 = 4,98. Pracodawca może zaokrąglić ten wymiar do 5 dni na korzyść pracownika, mimo iż przepisy wprost tego nie nakazują.
Jeżeli pracownik był wcześniej zatrudniony (nie jest to jego pierwsza praca), urlop proporcjonalny oblicza się według poniższych zasad:
Art. 1551 § 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
§ 2. Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z § 1 pkt 1, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.
§ 21. Przepis § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.
Zakładając, że nie jest to pierwsza praca, przysługuje mu urlop w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu, z tą różnicą, że każdy niepełny miesiąc i dzień zaokrągla się w górę. I tak, za okres od 03.02 do 04.05 pracownik nabęcie prawo do 6,64 czyli po zaokrągleniu 7 dni urlopu (4 miesiące x 1,66).
Wynika to z art. 1552a i art. 1553 kodeksu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownik obsługi, który bierze odbiór za 6 stycznia musi odebrać dzień wolny w styczniu, czy może później? Czy pisze podanie o urlop, czy o odbiór dnia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został wezwany do osobistego stawiennictwa przez ZUS na badanie, które przeprowadzi lekarz orzecznik. Jakiego urlopu udzielić nauczycielowi i na jakiej podstawie prawnej?
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony z mianowania w roku szkolnym 2013/2014 miał pełny etat, następnie ze względów na to, że zmniejszyła się liczba klas w roku szkolnym 2014/2015 miał ograniczenie do 9/18, w następnym roku szkolnym 2015/2016, 9,08/18, natomiast w roku szkolnym 2016/2017 liczba godzin pensum dal nauczyciela wynosi 7,65/18. Na rok szkolny 2017/2018 nie ma już dla niego godzin. Proszę o odpowiedź na pytanie: z jakiego artykułu KN dać wypowiedzenie nauczycielowi i jaka mu przysługuje wysokość odprawy? Czy wysokość wypłaconej kwoty jest uzależniona od całego czy połowy jego etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września b.r. chcę podpisać umowę o pracę z nauczycielką, której zatrudnienie będzie w Zespole Placówek Oświatowych. Osoba ta otrzymała następujące godziny w przydziale: 12,5/25 jako nauczyciel wspomagający w przedszkolu i 10/18 godzin rewalidacyjno - wychowawczych w oddziale gimnazjalnym (etat uśredniony). Pytanie brzmi: czy wypisując rodzaj umówionej pracy na umowie nie będzie błędem jak napiszę tylko nauczyciel? a nie nauczyciel 10/18 oraz nauczyciel wspomagający 12,5/25?, czy powinnam na umowie wyszczególnić z czego wynika etat uśredniony, i że godziny są w oddziale gimnazjalnym i przedszkolu? Nadmieniam, iż informację tę mam w arkuszu organizacyjnym szkoły.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak można zatrudnić nauczyciela w dwóch szkołach na jedną umowę - 8 godzin angielskiego w jednej i 8 godzin w drugiej, w tej samej gminie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe