Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 153 § 1 kodeksu pracy, pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem...

PORADA PRAWNA

Jaki wymiar urlopu przysługuje osobie, która pracowała na umowie o pracę od 03-02 do 04-05 /cały etat/. Przysługuje 20 dni urlopu za rok.

Zgodnie z art. 153 § 1 kodeksu pracy, pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. 

Zakładając zatem, że osoba ta nie była wcześniej zatrudniona u żadnego pracodawcy, przysługuje jej 1/12 z wymiaru 20 dni urlopu za każdy miesiąc, tj. 1,66 dnia za każdy miesiąc.

Miesiąc pracy, jeżeli osoba ta cześniej nie była zatrudniona, minie 2 marca, następnie 2 kwietnia i 2 maja. Zatem za 3 miesiące należy obliczyć wymiar urlopu - 1,66 x 3 = 4,98.  Pracodawca może zaokrąglić ten wymiar do 5 dni na korzyść pracownika, mimo iż przepisy wprost tego nie nakazują.

 

Jeżeli pracownik był wcześniej zatrudniony (nie jest to jego pierwsza praca), urlop proporcjonalny oblicza się według poniższych zasad:

 

Art. 1551 § 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop: 

1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
2) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
z zastrzeżeniem § 2.

§ 2. Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z § 1 pkt 1, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców. 

§ 21. Przepis § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.

 

Zakładając, że nie jest to pierwsza praca, przysługuje mu urlop w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu, z tą różnicą, że każdy niepełny miesiąc i dzień zaokrągla się w górę. I tak, za okres od 03.02 do 04.05 pracownik nabęcie prawo do 6,64 czyli po zaokrągleniu 7 dni urlopu (4 miesiące x 1,66).

Wynika to z  art. 1552a i art. 1553 kodeksu pracy. 

   

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT