Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 1 września b.r. chcę podpisać umowę o pracę z nauczycielką, której zatrudnienie będzie w Zespole Placówek Oświatowych. Osoba ta otrzymała następujące godziny w przydziale: 12,5/25 jako nauczyciel wspomagający w przedszkolu i 10/18 godzin rewalidacyjno - wychowawczych w oddziale gimnazjalnym (etat uśredniony). Pytanie brzmi: czy wypisując rodzaj umówionej pracy na umowie nie będzie błędem jak napiszę tylko nauczyciel? a nie nauczyciel 10/18 oraz nauczyciel wspomagający 12,5/25?, czy powinnam na umowie wyszczególnić z czego wynika etat uśredniony, i że godziny są w oddziale gimnazjalnym i przedszkolu? Nadmieniam, iż informację tę mam w arkuszu organizacyjnym szkoły.
W umowie o pracę można określić wymiar etatu jako pełny wymiar zajęć oraz dwa zajmowane stanowiska: nauczyciel przedszkola oraz nauczyciel gimnazjum (art. 42 ust. 3 lp. 1 i art. 233 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60). W poszczególnych latach szkolnych dyrektor zespołu będzie mógł w ramach tak sformułowanej umowy przydzielać nauczycielowi godziny tylko w przedszkolu, tylko w gimnazjum, albo jednocześnie w obydwu placówkach w wymiarze na każdym stanowisku wynikającym z aktualnych potrzeb, co w tym ostatnim przypadku będzie się wiązało z ustaleniem pensum łączonego (art. 42 ust. 7 pkt 3 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany złożył 10 lipca rezygnację z pracy. Czy jest to możliwe, aby ten nauczyciel nie pracował w przyszłym roku szkolnym? Według mnie powinien złożyć wypowiedzenie z dniem 31 maja czyli z 3 miesięcznym wypowiedzeniem. Wiem, że istnieje możliwość wypowiedzenia za porozumieniem stron, ale możliwe byłoby to wtedy, gdybym znalazła nauczyciela z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy jeżeli nie znajdę go do końca sierpnia nauczyciel ten będzie musiał pracować jeszcze kolejny rok szkolny? Proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek informowania działających na terenie szkoły związków zawodowych o zamiarze rozwiązania umowy z pracownikiem niepedagogicznym zatrudnionym na czas nieokreślony z powodu likwidacji stanowiska z 3 miesięcznym wypowiedzeniem i odprawą pieniężną. Pracownik do dzisiaj nie wystąpił do związków o reprezentowanie interesów w indywidualnych sprawach z zakresu prawa pracy. Czy może wystąpić do związków w dniu otrzymania wypowiedzenia i co się z tym wiąże?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, proszę o odpowiedź na następujące pytanie: Czy osoba legitymująca się licencjatem w zakresie pedagogiki specjalnej z terapią pedagogiczną i uzupełniającymi studiami magisterskimi na kierunku terapia pedagogiczna z pedagogiką specjalną posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego w szkole podstawowej i w gimnazjum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie czy nauczyciel, który przechodzi na emeryturę i otrzymuje odprawę emerytalną oraz odprawę z art.20KN ze względu na likwidację stanowiska, może podjąć pacę od 1 września w tej samej placówce jako również jako nauczyciel (w niepełnym wymiarze)? czy może wtedy otrzymać pieniądze z art.20KN?
- W tym roku 11 listopada wypada w sobotę w związku z tym pracownicy obsługi powinni mieć oddany dzień wolny za ten dzień. Czy dyrektor powinien taki dzień wyznaczyć zarządzeniem dyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe