Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

DOKUMENT DO SPRAWDZENIA

ZAMÓW DOKUMENT

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zadaniem dyrektora, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, zgodnie z nowym rozporządzeniem, jest organizacja nie tylko wewnętrznej ewaluacji, ale także kontroli i...

PORADA PRAWNA

Jak wywiązać się z obowiązku kontroli i wspomagania pracy nauczycieli w nowym roku?

Zadaniem dyrektora, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, zgodnie z nowym rozporządzeniem, jest organizacja nie tylko wewnętrznej ewaluacji, ale także kontroli i wspomagania pracy nauczycieli. Z uwagi na stanowisko ministerstwa gwarantujące autonomię dyrektorom, co do kształtu sprawowanego nadzoru pedagogicznego, nowe rozporządzenie, w przeciwieństwie do poprzedniego, nie określa szczegółowo, na czym ma on polegać. Jednak w przeciwieństwie do rozp. z 15 grudnia 2006r., które wyraźnie określało, że formą obserwacji zajęć jest hospitacja, obecne ogranicza się do stwierdzenia, że formą wspomagania pracy nauczyciela jest obserwacja prowadzonych przez niego zajęć.


Nie ma wymogu, że ma to być w formie hospitacji. Niezależnie od tego, jaką formę obserwacji zajęć nauczyciela przyjmie dyrektor, to cel ma służyć jednak temu samemu, ocenie efektywności jego pracy. W ramach wspomagania w rozporządzeniu mówi się jeszcze o organizacji szkoleń i narad.
 

Zadaniem dyrektora jest także kontrola przestrzegania przez nauczycieli przepisów prawa. Śledzenie zmian prawnych dla dyrektora jest poważnym zadaniem, a do tego jeszcze zapoznawanie ze zmianami nauczycieli. Kontrolowanie warto ograniczyć raczej do sprawdzania terminowości sporządzania dokumentacji pedagogicznej nauczyciela. Natomiast o tym, czy nauczyciele stosują prawo oświatowe, dyrektor przekona się prowadząc ewaluację wewnętrzną poszczególnych obszarów opisanych w załączniku do rozporządzenia.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2020 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT