Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak wyliczyć wynagrodzenie za zaległy urlop dyrektorski? Nauczyciel, który do 31 sierpnia 2022 r. pełnił funkcję dyrektora w miesiącu październiku 2022 wykorzystał zaległy urlop – 5 dni roboczych. Z ilu miesięcy ma być liczona podstawa, przez ile dni dzielona oraz z jakich składników?
Na wstępie należy stwierdzić, ze nauczyciel, który od 31 sierpnia nie był już dyrektorem nie mógł wykorzystać w październiku zaległego urlopu. To uprawnienie przepadło wraz z ustaniem pełnienia funkcji. Tym bardziej, jeśli od września ten nauczyciel jest na przykład nauczycielem szkoły feryjnej – takie udzielenie urlopu poza okresem ferii jest niezasadne.
Jeśli zaś nauczyciel jest teraz nauczycielem placówki nieferyjnej to należy uznać, że wykorzystał urlop bieżący, a nie zaległy.
Zgodnie z art. 67 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu.
Skoro urlop był wykorzystany w październiku wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wylicza się z września, a podstawę wynagrodzenia – z października.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel mający skończone nauczanie początkowe może prowadzić zajęcia w grupę przedszkolnej 3-4 latków?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chcę zatrudnić matematyka w szkole podstawowej. Chciałbym potwierdzić jego kwalifikacje. Pani posiada dyplom ukończenia Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 1.07.1994 roku na wydziale matematyki i informatyki. Na dyplomie jest informacja, że odbyła studia magisterskie na kierunku matematyka w zakresie metody numeryczne i programowanie oraz, że posiada magistra. Dodatkowo ma zaświadczenie, że posiada kwalifikacje pedagogiczne do pracy jako nauczyciel. Moje wątpliwości dotyczą specjalności. Czy z takim wykształceniem mogę zatrudnić ją jako matematyka? Wydaje mi się, że mogę, jednak chciałbym uniknąć błędu związanego z jej awansem bo Pani zaczęłaby prace jako stażystka.
- Mam pytanie dotyczące funkcjonowania w szkole Komisji Socjalnej, która przyznaje zapomogi (rzeczowe, losowe itp.) nauczycielom zatrudnionym w szkole, bądź też nauczycielom-emerytom. Moje pytanie dotyczy składu ww. Komisji. Czy istnieje jakikolwiek przepis mówiący o tym, kto powinien wchodzić w jej skład. Czy są jakiekolwiek regulacje mówiące o tym czy taki, a taki nauczyciel lub pracownik szkoły może lub też nie może wchodzić w skład Komisji Socjalnej. Idąc dalej - czy istnieje jakiś przepis mówiący o tym, iż członkowie Komisji Socjalnej przydzielającej zapomogi nie mogą być beneficjentami przyjmującymi takie zapomogi? Podam konkretny przykład z mojej szkoły. Otóż szkoła, której jestem dyrektorem to CKU przy Zakładzie Karnym w Płocku. Dysponujemy, jako szkoła, wydzielonym funduszem socjalnym. Jesteśmy małą szkołą. Zatrudnionych w sumie jest 13 nauczycieli (włączając w to mnie jako jedynego zatrudnionego na pełen etat; reszta nauczycieli jako 'dochodzący' na część etatu). Dwóch nauczycieli jest członkami Komisji Socjalnej. Raz do roku przydzielamy zapomogi pieniężne. Komisja rozpatruje wnioski i zgodnie z regulaminem udziela zapomóg, w tym te dwie osoby jako członkowie również korzystają z dobrodziejstw funduszu. Komórka kadrowa ZK ostatnio zarzuciła nieprawidłowości między innymi w zakresie składu komisji i faktu, iż jej członkowie pobierają zapomogi (faktycznie przyznając je sobie). Kadry chcą w tej chwili zmienić skład ww. komisji i dokooptować (przynajmniej jedną) osobę z kadr ZK. Bardzo bym nie chciał, aby ktoś, kto nie zasila naszego funduszu decydował o dysponowaniu jego środkami. Chciałbym zapoznać się z przepisem (o ile taki istnieje) mówiącym dość jasno kto, przez kogo w jaki sposób oraz w jakich okolicznościach może być powołany do komisji socjalnej. Jednocześnie czy jest jakikolwiek przepis, który stanowi, że członkowie komisji socjalnej mogą sami sobie przyznawać zapomogi pieniężne (lub jakiekolwiek inne zapomogi)? Będę wdzięczny za jasne i klarowne wytłumaczenie oraz za podanie podstawy prawnej w rzeczonej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące zatrudnienia psychologa w przedszkolu. Obecnie osoba, która jest zainteresowana pracą psychologa w przedszkolu kończy w lipcu 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Czy jest możliwość zatrudnienia takiej osoby, która formalnie nie posiada jeszcze dyplomu? Jeśli tak, to na jaką podstawę prawną powołać się wtedy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy zatrudnioną nauczycielkę od 13.11.1989r. w naszej szkole (ogólny staż pracy na 17.11.2017r. wynosi 34 lata pracy). Obecnie nauczyciel przebywa na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia do 12.02.2018r. Następnie w naszym regionie od 12.02.2018r. do 25.02.2018r. mamy ferie zimowe. Nauczyciel ten chce przejść na świadczenie kompensacyjne. Czy może przejść z dniem 26.02.2018r.? Czy w innym terminie - jeżeli w innym to kiedy? Dyrektor szkoły ustnie wyraził zgodę na rozwiązanie stosunku pracy w trakcie roku szkolnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe