Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak rozliczyć godziny nauczyciela pracującego w świetlicy? Nauczyciel prowadzi zajęcia świetlicowe trwające 45'. Czy zlicza je z całego tygodnia dodając po 45'? Czy 45' traktuje się jak godzinę pracy, czyli podaje w rozliczeniu 1 godzina, a nie 45'?
Godzina pracy w świetlicy szkolnej to 60 minut. Przepisy oświatowe - Rozporządzenie MEN z 21.05.2001 r. w sprawie ramowych statutów (...) oraz Rozporządzenie MEN z 17.03.2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli określają, że tylko godzina lekcyjna trwa 45 minut.
Drugą grupą godzin 45-minutowych są zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wymienione w § 16 Rozporządzenia MEN z dnia 09.08.2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z pracownikiem samorządowym rozwiązano stosunek pracy w dniu 23.05.2017 r. na podstawie art. 53§1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Pracownik w trakcie zatrudnienia zachorował i przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, następnie na świadczeniu rehabilitacyjnym przyznanym jak wynika z decyzji ZUS do 17.10.2017 r.( decyzja o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wpłynęła do pracodawcy w dniu 01.06.2017 r. po rozwiązaniu umowy). W dniu 28.05.2019 r. pracownik złożył prośbę o wypłatę odprawy rentowej w związku z przyznaniem renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Z załączonych przez pracownika kserokopii dokumentów (wyrok sądowy oraz decyzja ZUS) wynika, że renta została przyznana na okres od 07.08.2018 r. do 31.12.2018 r.
Czy w związku z powyższym pracownikowi przysługuje odprawa rentowa zgodnie z obowiązującymi przepisami, ponieważ rozwiązanie umowy nie było ściśle związane z przejściem na rentę, tę bowiem przyznano dla pracownika później?
Czy należy wystąpić do pracownika bądź też do ZUS o udokumentowanie faktu co działo się w okresie pomiędzy zakończeniem okresu przyznania zasiłku rehabilitacyjnego (tj. od dnia 18.10.2017 r.) do dnia przyznania renty (tj. 07.08.2018 r.), ponieważ pracodawca nie posiada dokumentów za ten okres?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika. Nauczyciel mianowany przebywający obecnie (do 31.08 przyszłego roku) na urlopie wychowawczym, zatrudniony na czas nieokreślony w placówce feryjnej (umowa na czas nieokreślony z chwilą uzyskania stopnia awansu nauczyciela mianowanego nie została pisemnie przekształcona w stosunek pracy na podstawie mianowania), złożył pisemną prośbę o rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron z dniem 31.08.br. Dyrektor szkoły nie wyraża zgody na taki rodzaj rozwiązania umowy. Czy w piśmie - odpowiedzi poza informacją o braku zgody na rozwiązanie umowy w podanym przez pracownika terminie, jednocześnie informującym go, iż stosunek pracy może wypowiedzieć wyłącznie ze skutkiem na koniec roku szkolnego za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, należy powołać się w tym przypadku na art. 27 ust 1 KN czy na art. 23 ust. 2 pkt 1?
Proszę także o informację ile czasu ma dyrektor szkoły na poinformowanie pracownika o swojej odmownej decyzji na złożoną prośbę (w jakim terminie powinien odpowiedzieć pracownikowi) i czy ma tu znaczenie fakt, iż w prośbie jako termin rozwiązania stosunku pracy podano datę 31.08.2018 r. (czy pismu powinno być sporządzone przed tą datą)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop wychowawczy; placówka feryjna. Nauczycielka od 25.11.2018 r. do 20.01.2019 r. przebywa na urlopie uzupełniającym (bezpośrednio po urlopach związanych z rodzicielstwem). Od 21.01.2019 r. chce skorzystać z urlopu wychowawczego. Czy w tym przypadku pracodawca powinien udzielić urlopu wychowawczego do końca zajęć dydaktycznych, żeby umożliwić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w okresie wakacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany chce od września 2020 r. przejść na świadczenie kompensacyjne. Zaznaczę, że nauczyciel zdecydował się na odejście ze względu na brak godzin przedmiotu. Czy należą mu się dwie odprawy 3+6?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa na urlopie wychowawczym od 06.03.2012 -do 23.05.2013 .
Czy należą mu się dni wolne? ( np. za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w 2012 roku?)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe