Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak powinna brzmieć opinia rady pedagogicznej i rady rodziców w sprawie likwidacji szkoły? Czy opinie powinny być podjęte w formie uchwały? Jaka jest podstawa prawna tych uchwał?
Decyzję o likwidacji szkoły publicznej podejmuje organ prowadzący na podstawie art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Art. 89 PO określa terminy i działania organu prowadzącego w związku z likwidacją szkoły, natomiast uchwała o likwidacji może nakładać na dyrektora obowiązki i terminy związane w szczególności ze zdaniem organowi prowadzącemu mienia szkoły i wszelkiej dokumentacji, a także ewentualnie odnośnie innych spraw związanych z zakończeniem działalności szkoły - np. sporządzeniem protokołów zdawczo - odbiorczych; dyrektor powinien więc zapoznać się z treścią uchwały organu prowadzącego. Na wniosek organu prowadzącego i w terminie wyznaczonym przez organ dyrektor powinien udostępnić organowi prowadzącemu dane adresowe uczniów i ich rodziców, w celu umożliwienia poinformowania przez organ prowadzący o zamiarze likwidacji placówki. W związku z likwidacją szkoły powinna zostać przeprowadzona na koniec roku szkolnego inwentaryzacja, jeśli obowiązek jej przeprowadzenia wynika z ww. uchwały lub polityki rachunkowości - art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, Dz.U. z 2018 r., poz. 395.
W zakresie spraw pracowniczych, dyrektor powinien rozwiązać stosunki pracy z nauczycielami i pracownikami niepedagogicznymi z powodu likwidacji pracodawcy. Osobom, które obowiązują 3-miesięczne wypowiedzenia należy je doręczyć najpóźniej 31.05.2019 r.; 31.08.2019 r. należy wydać wszystkim pracownikom świadectwa pracy oraz wypłacić należności związane z zakończeniem stosunku pracy, a w szczególności odprawy - art. 20 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., art. 36 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm., art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2018 r., poz. 1969.
Kolegialne szkolne organy (rada szkoły i rada pedagogiczna) nie podejmują uchwał w sprawie likwidacji szkoły, ponieważ mają takich kompetencji stanowiących. Natomiast na zasadzie dobrowolności organy te mogą wydać niewiążące opinie odnoszące się pozytywnie albo negatywnie wobec likwidacji szkoły, które nie wpłyną one na proces likwidacji. Jako organy kolegialne, rady wydają opinie w formie uchwał - art. 70 ust. 2, art. 80 ust. 2 pkt 4 PO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Prowadzimy dziennik elektroniczny. System ten pozwala również na prowadzenie księgi uczniów. Czy w myśl obowiązujących przepisów wystarczające jest prowadzenie i posiadanie księgi uczniów w postaci elektronicznej, czy można ją prowadzić elektronicznie, ale należy ją drukować?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna do nowelizacji statutu szkoły w roku szkolnym 2021/2022?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy za rok 2018 r. organy prowadzące będą musiały wypłacać nauczycielom dodatek uzupełniający?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam, moje pytanie dotyczy spełniania realizacji obowiązku szkolnego przez ucznia poza szkołą. Czy jest taka możliwość, jeśli dziecko będzie w klasie V? W ustawie jest mowa o zezwoleniu zgodnym z paragrafem 14 ust. 3 (a tam jest mowa o rocznym przygotowaniu przedszkolnym). Rodzice chcą sami uczyć dziecko. Czy mogą? Jak wygląda decyzja wydana przez dyrektora szkoły (Chodzi o wzór. Czy jest coś takiego jak księga decyzji?) Czy opinia może być z jakiejkolwiek poradni, czy z poradni, z którą szkoła współpracuje? Jakie są terminy wydania decyzji? Czy dziecko nadal będzie uczniem tej szkoły, czyli czy liczę i wpisuję je do ewidencji, czy dostanę na nie subwencję? (Jest to dziecko nie z mojego obwodu, ale już kilka lat chodzi do mojej szkoły?) Czy wniosek składa do mnie, czy do szkoły obwodowej? Czy mogę się nie zgodzić na nauczanie w domu? Bardzo proszę o jakieś rady. Wzory dokumentów. Dziękuję
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy wyjazd nad jezioro w celu integracji klasy w trakcie roku szkolnego jest traktowany jako wycieczka, czy wyjście grupowe?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe