Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Statut szkoły jest najważniejszym dokumentem organizującym funkcjonowanie szkoły. Zakres przedmiotowy regulacji statutu określają przepisy art. 98, 99, 100 i 104 ustawy z...

PORADA PRAWNA

02 marca 2022 Prawo oświatowe

Jaka jest podstawa prawna do nowelizacji statutu szkoły w roku szkolnym 2021/2022?

Statut szkoły jest najważniejszym dokumentem organizującym funkcjonowanie szkoły. Zakres przedmiotowy regulacji statutu określają przepisy art. 98, 99, 100 i 104 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. 2019 r., poz. 502). W roku szkolnym 2021/2022, jeżeli do tej pory tego nie zrobiono, warto wprowadzić postanowienia dotyczące nauki zdalnej. W statutach szkół dla dorosłych, branżowych II stopnia i szkołach policealnych należy wprowadzić zmiany w zakresie oceniania wewnątrzszkolnego – ocenianie wewnątrzszkolne nie obejmuje ustalania warunków i trybu otrzymania wyższych niż przewidywane semestralne oceny kwalifikacyjne. W statutach szkół może również znaleźć się odzwierciedlenie zmiany w organizacji nauczania związane z likwidacją gimnazjów: art. 148, 162 i 345 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 60).

Jeżeli chodzi o podstawę prawną ustalania i zmiany statutu, to niezależnie od treści wprowadzonych do statutu podstawa nowelizacji statutu zawsze jest ta sama. Zgodnie z art. 72 ust. 1 Prawa oświatowego rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu szkoły lub placówki albo jego zmian i przedstawia do uchwalenia radzie szkoły lub placówki. Kompetencje do uchwalania statutu ma zaś rada szkoły lub placówki na podstawie art. 80 ust. 2 pkt 1 Prawa oświatowego. W tych szkołach, w których ze względu na specyfikę organizacji pracy i zadania nie ma możliwości wyłonienia stałej reprezentacji rodziców lub uczniów i nie powołano rady rodziców, zadania rady wykonuje rada pedagogiczna. W takim przypadku podstawą nowelizacji statutu będzie art. 80 ust. 2 pkt 1 i art. 82 ust. 2 Prawa oświatowego.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT