Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak powinien wyglądać dyżur nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej? Jak doprowadzić do zapewnienia bezpiecznych warunków nauki i odpoczynku dla najmłodszych uczniów w placówce?
Dyżury na przerwach obowiązują wszystkich nauczycieli pracujących w danej szkole. Nie funkcjonuje w oświacie jakikolwiek przepis zwalniający określoną grupę nauczycieli z obowiązku pełnienia dyżurów między lekcjami. Kwestie związane z dyżurami nauczycieli powinny zostać uregulowane w statucie szkoły. Na podstawie statutu w szkole powinien zostać opracowany regulamin oraz harmonogram dyżurów.
Uczniowie spędzają przerwy w zajęciach pod nadzorem nauczyciela
Dyżury nauczycieli podczas przerw pomiędzy lekcjami pełnione są zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (dalej: rozporządzenie).
Kwestie związane z dyżurami nauczycieli w trakcie przerw między lekcjami powinny zostać uregulowane w statucie szkoły.
Podstawą zapisów w tej kwestii jest § 14 ust. 1 rozporządzenia. W zapisie § 14 prawodawca ustalił, iż uczniowie spędzają przerwy w zajęciach pod nadzorem nauczyciela. Ponadto w ust. 2 § 14 rozporządzenia zapisano, że jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne, powinno się umożliwić uczniom przebywanie w czasie przerw na świeżym powietrzu.
Należy opracować regulamin oraz harmonogram dyżurów nauczycieli
Na podstawie statutu w szkole powinien zostać opracowany regulamin oraz harmonogram dyżurów nauczycieli w czasie przerw między lekcjami. Harmonogram dyżurów opracowywany jest na podstawie planu lekcji.
Rozkład dyżurów powinien uwzględniać również specyfikę szkoły. Za nadzór nad uczniami i zapewnieniem im bezpieczeństwa podczas lekcji, przerw między lekcjami i zajęć pozalekcyjnych odpowiedzialni są nauczyciele.
Potwierdza to orzeczenie Sadu Najwyższego z 3 stycznia 1974 r. (II CR 643/73), z którego wynika, że obowiązkiem administracji szkolnej i nauczycieli jest opieka i nadzór zapewniający bezpieczeństwo powierzonych im uczniów na terenie szkoły. Obowiązek ten występuje wtedy, gdy uczniowie danej szkoły pozostają pod kierunkiem nauczycieli lub pracowników administracji szkolnej w czasie lekcji, przerw pomiędzy zajęciami i innych zajęć organizowanych przez szkołę.
Dyżury na przerwach obowiązują wszystkich nauczycieli pracujących w danej szkole
Dyżury na przerwach obowiązują wszystkich nauczycieli pracujących w danej szkole. Nie funkcjonuje w oświacie jakikolwiek przepis zwalniający określoną grupę nauczycieli z obowiązku pełnienia dyżurów między lekcjami.
Za zapewnienie odpowiedniej organizacji pracy szkoły odpowiada dyrektor szkoły (art. 7 KN). Do kompetencji dyrektora szkoły będzie zatem należało zapewnienie bezpieczeństwa uczniom w okresie zajęć organizowanych przez szkołę a w konsekwencji wyznaczenie dyżurów nauczycielskich w czasie przerw międzylekcyjnych.
Również art. 6 KN w stosunku do nauczyciela stwierdza, że nauczyciel obowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.
W przypadku braku woli współpracy nauczyciela istnieją instrumenty prawne dyscyplinujące nauczyciela: kary porządkowe i kary dyscyplinarne, ewentualnie rozwiązanie stosunku pracy w trybie dyscyplinarnym (art. 52 Kodeksu pracy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zamierzamy uchwalić nowy statut. Konstrukcja starego jest sprzed kilkunastu lat, wymaga on wielu zmian. Tych zmian jest tak dużo, że łatwiej będzie uchwalić nowy niż je wprowadzić. Czy rada pedagogiczna może uchwalić nowy statut w tej sytuacji czy tylko zmiany w statucie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor deleguje nauczyciela wskazując środek lokomocji PKP lub PKS, nauczyciel decyduje się jechać jednak samochodem prywatnym, uwzględniając z dyrektorem, że otrzyma zwrot w wysokości biletu Pks lub Pkp. Czy jest przepis prawny który zabrania takiej sytuacji (decyzji dyrektora)?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy organizacji zajęć wychowania fizycznego.Czy w oddziale łączonym(kl.V z VI), w którym jest 14 uczniów, w tym 9 dziewczynek i 5 chłopców, należy zorganizować zajęcia oddzielnie dla chłopców, oddzielnie dla dziewczynek?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń ma prawo do poprawy każdej oceny bieżącej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w świetle istniejących przepisów Oświatowych lub innych Dyrektor Szkoły może zakazać wnoszenia przez uczniów telefonów komórkowych do szkoły. Zgodę na taki krok wyraziła Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców w wyniku głosowania wszystkich rodziców uczestniczących na zebraniu szkolnym w klasach przekazując wyniki głosowania w klasach do Rady Rodziców. Samorząd uczniowski wyraził opinię negatywną. Proszę jednocześnie o podanie podstawy prawnej, która umożliwia dyrektorowi wprowadzenie zakazu wnoszenia telefonów komórkowych do szkoły lub mu na to nie pozwala.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe