Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepisy oświatowe nie określają, którą ocenę uczeń może poprawić. To rada pedagogiczna ustala w wewnątrzszkolnym systemie oceniania co podlega ocenianiu (sprawdziany,...

PORADA PRAWNA

Czy uczeń ma prawo do poprawy każdej oceny bieżącej?

Przepisy oświatowe nie określają, którą ocenę uczeń może poprawić. To rada pedagogiczna ustala w wewnątrzszkolnym systemie oceniania co podlega ocenianiu (sprawdziany, kartkówki, odpowiedzi ustne, zadania domowe, itd.) oraz którą ocenę i w jakim terminie można poprawić.
Zgodnie z art. 44b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2230) ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do:

1) wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego lub efektów kształcenia i kryteriów weryfikacji w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego oraz wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania;

2) wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania - w przypadku dodatkowych zajęć edukacyjnych.

Na podstawie art. 98 ust. 1 pkt 8 (szkoły publiczne) i 172 ust. 2 pkt 4c (szkoły niepubliczne) ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r., poz. 910 ze zm.) statut szkoły zawiera szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego uczniów. Tak samo w art. 44b ust. 10 ustawy z 7.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r., poz. 1327) ustawodawca wskazał, że szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły. Przepisy nie określają jednoznacznie, jakie informacje powinny znaleźć się w statucie. "Warunki" oznaczają założenia merytoryczne, natomiast "sposób oceniania" – procedury służące ocenianiu zarówno osiągnięć edukacyjnych uczniów, jak i zachowania. Wewnątrzszkolny system oceniania należy uregulować w sposób zindywidualizowany, tzn. jak najbardziej dostosowany do warunków funkcjonowania danej szkoły, a więc starać się zapisać te kwestie, które są najważniejsze z punktu widzenia uczniów i nauczycieli. Nie należy in extenso przepisywać do statutu norm ustawowych.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT