Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak należy wypłacić nauczycielowi przedszkola za godziny doraźnych zastępstw, jeżeli: ma etat 25 godzin, nie ma przydzielonych stałych godzin - nadgodzin, ostatnio nauczyciel ten miał godziny zastępstw doraźnych za inną nauczycielkę, ale w tym tygodniu było święto zmarłych i jest to tydzień pomniejszony o 1/5, de facto nauczyciel powinien przepracować 20 godzin z etatu (bo dzienna etatowa wynosi 5 godzin) i 5 godzin dodatkowo zastępstw doraźnych. Z planu tygodniowego wynika, że w poniedziałek nauczyciel przepracował 5 godz. i 5 godzin doraźnych, wtorek - powinien mieć 6 godzin, ale było wolne (Święto Zmarłych), środa- 6 godz., czwartek 5,5 godziny, piątek 2,5 godziny. Z etatu pomniejszonego wynika ze powinna przepracować 20 godzin a wypracowała 27,5 - przekracza to godziny godziny doraźnych zastępstw, bo nie 5 ale 7,5 . Jak to potraktować i jak wypłacić? proszę o pilna odpowiedź
Zgodnie z art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela:
Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu:
1) wysokość stawek dodatków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków, z zastrzeżeniem art. 33 i 34,
2) szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3,
3) wysokość i warunki wypłacania składników wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 4, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach
- w taki sposób, aby średnie wynagrodzenia nauczycieli, składające się ze składników, o których mowa w ust. 1, odpowiadały na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego co najmniej średnim wynagrodzeniom nauczycieli, o których mowa w ust. 3.
Jeżeli więc pytanie dotyczy przedszkola prowadzonego przez jst, to w odpowiedniej uchwale organu prowadzącego należy szukać odpowiedzi. Osobiście uważam, że nie ma znaczenia fakt, iż był to tydzień pracy pomniejszony o 1/5. Za godziny doraźnych zastępstw powinno się płacić w ilości takiej, jaka została zrealizowana (skoro przepracował 5 godzin to płacimy za 5 godzin). Takie obliczenia, jak te w pytaniu mają sens w przypadku godzin ponadwymiarowych przydzielonych w arkuszu organizacyjnym, jednak ostateczną odpowiedź znajdą Państwo w regulaminie organu prowadzącego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak wygląda procedura przejścia na świadczenie kompensacyjne? Czy nauczyciel musi przechodzić z całego etatu, czy w momencie ukończenia 55 lat? Czy może dowolnie później? Czy można przejść na to świadczenie w trakcie roku szkolnego? Na jakiej podstawie wyliczana jest wysokość świadczenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W zespole szkolno-przedszkolnym do grupy zerowej (dzieci sześcioletnie) w przedszkolu uczęszczają również pięciolatki. Nauczyciel szkoły podstawowej (18/18) prowadzi 1 godzinę indywidualnych zajęć rewalidacyjnych logopedycznych z dzieckiem pięcioletnim, ur. w 2013 r., które uczęszcza do tej grupy.
Czy do przeliczenia etatu nauczyciela należy przyjąć, że jest to 1/25 czy 1/22?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nienauczycielowi, który był zatrudniony w szkole od września do maja i przeszedł do innej placówki (również szkoła ) od maja na czas nieokreślony, należy się świadczenie urlopowe w nowym miejscu pracy za okres przepracowanych dwóch miesięcy czy powinien się zgłosić do poprzedniego pracodawcy o takie świadczenie urlopowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy (początkujący) zatrudniony jest od 1 września 2019 roku na 5/18 etatu na czas nieokreślony. W związku ze zmianami w arkuszu dyrektor chce rozwiązać stosunek pracy. Jaka jest podstawa prawna oraz czy należy się pracownikowi odprawa? Szkoła jest placówka feryjną i zatrudnia powyżej 20 osób.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy ewidencja czasu pracy stosowana u pracowników obsługi i administracji obejmuje również nauczycieli, którzy stosują dziennik elektroniczny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe