Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak ma dokładnie wyglądać rozliczanie dotacji, przyznanej na dziecko niepełnosprawne? Zdania są podzielone... Czy całość powinna być przeznaczona na realizację orzeczenia? A co z innymi kosztami utrzymania? Przecież dziecko niepełnosprawne też korzysta z wody, zajęć dodatkowych itp.
W niepublicznych szkołach wzór do rozliczenia części dotacji na uczniów niepełnosprawnych na cele niezwiązane z kształceniem specjalnym zawiera art. 35 ust. 5 pkt 4 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2017 r., poz. 2203. Brak go natomiast w odniesieniu do wydatków na takich uczniów w placówkach innego typu, na których w związku z brzmieniem art. 35 ust. 4 i ust. 5 pkt 3 UoFZO należałoby przyjąć, że dotacja na takiego ucznia w części naliczonej z tytułu niepełnosprawności powinna być przeznaczona na kształcenie specjalne, natomiast w części naliczonej jak na zdrowe dziecko - może być przeznaczona na inne zadania placówki finansowane z dotacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak w szkole, w której nie ma biblioteki szkolnej można przechowywać darmowe podręczniki ministerialne? Czy można wyznaczyć gabinet i osoby odpowiedzialne do ewidencjonowania podręczników? Czy trzeba to ujmować w statucie czy tylko regulaminem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy gmina prawidłowo nalicza dotacje dla przedszkola niepublicznego, działając w następujący sposób: gmina wylicza kwotę bazową jako wydatki bieżące ponoszone na przedszkola publiczne pomniejszone o przychody od rodziców. Otrzymaną różnicę mnoży przez 75%. Uchwała Rady Gminy określa podstawę naliczenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych jako 75% kwoty wydatków bieżących ponoszonych na przedszkola publiczne, nic nie mówi natomiast o pomniejszaniu wydatków bieżących o przychody od rodziców.
Proszę również o poradę, co powinien zrobić organ prowadzący przedszkole niepubliczne, jeśli działanie gminy jest nieprawidłowe - jak uzyskać wyrównanie dotacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy z dotacji na kształcenie specjalne można sfinansować dodatek za trudne warunki pracy, przyznawany osobie za pracę z uczniem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mamy obowiązek zawarcia tak zwanej umowy w sprawie korzystania ze stołówki szkolnej przez ucznia. Czy jest może jakiś wzór , z którego można by było skorzystać?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- 1. W jaki sposób wyliczyć miesięczne wynagrodzenie brutto strajkującego (przez 10 dni) nauczyciela? Na wynagrodzenie brutto składają się składniki: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy za wysługę lat, dodatek motywacyjny w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatek za wychowawstwo określony kwotowo (160 zł)?
2.Jak wyliczyć wynagrodzenie brutto strajkującego pracownika obsługi? Wynagrodzenie brutto składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku stażowego.
3. Czy dyrektorowi przedszkola należy się wynagrodzenie za czas pełnienia zastępstwa za strajkujących nauczycieli? Informuję, że od 8 do 19 kwietnia wszyscy nauczyciele naszej placówki strajkują, więc dyrektor osobiście pełni opiekę nad dziećmi w godzinach pracy placówki (tj. od 6 do 16). Tygodniowy wymiar godzin dydaktycznych dyrektora placówki wynosi 8 godzin.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe