Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak w szkole, w której nie ma biblioteki szkolnej można przechowywać darmowe podręczniki ministerialne? Czy można wyznaczyć gabinet i osoby odpowiedzialne do ewidencjonowania podręczników? Czy trzeba to ujmować w statucie czy tylko regulaminem?
Na podstawie art. 22aj ust. 2 UoSO czynności związane z zakupem podręczników, materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych i innych materiałów bibliotecznych oraz czynności związane z gospodarowaniem tymi podręcznikami i materiałami wykonuje dyrektor szkoły publicznej. W związku z tym dyrektor może wprowadzić regulamin, z którego wynika w jaki sposób, w jakich warunkach i przez kogo jest realizowane przechowywanie, wydawanie, ewidencjonowanie podręczników. Skoro powyższe zadania należą do dyrektora, nie powinny być określane w statucie. Natomiast w szkole niepublicznej zadania dyrektora określa statut (art. 84 ust. 2 pkt 3 UoSO) lub sam statut może zawierać uregulowania wskazanej materii, ponieważ art. 85b UoSO o wyposażeniu tych szkół w podręczniki nie odsyła do stosowania art. 22aj UoSO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację, czy nauczyciel może powiesić w swojej klasie krzyż bez uzgodnienia z dyrektorem szkoły. Jak należy rozwiązać tę sprawę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w roku szkolnym 2012/2013 dyrektor może otworzyć 2-letnią szkołę policealną - technika rachunkowości - i kształcić w nim słuchaczy w trybie zaocznym (zjazdy sobota - niedziela) wg numeru 341/06? Czy będą oni mogli zdawać egzamin zawodowy w czerwcu 2013 wg starych zasad?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica liceum, która nie jest pełnoletnia nie zgłasza się na zajęcia w szkole. Z informacji posiadanych przez wychowawcę wynika, iż przebywa w Stanach Zjednoczonych i tam uczęszcza do szkoły. Jaka jest sytuacja prawna uczennicy w liceum? Czy powinna być skreślona z listy uczniów, nawet jeśli uczy się w USA? Czy rodzice powinni odebrać jej dokumenty? Jak w tej sytuacji ma postąpić szkoła? Czy traktować ją jako uczennicę o usprawiedliwionej nieobecności? Należy nadmienić, iż do szkoły nie wpłynęły żadne oficjalne pisma od rodziców lub szkoły w Stanach Zjednoczonych.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole obowiązuje kontrola zarządcza na podstawie zarządzenia wójta gminy. Na tej podstawie muszę opracowywać arkusz analizy ryzyka za dany rok i na rok następny oraz raz w roku muszę składać oświadczenie o stanie kontroli zarządczej w szkole. Czy wójt gminy może wydać ponowne zarządzenie, w którym nie będą ujęte jednostki oświatowe (wycofuje z kontroli zarządczej szkoły) i to będzie zgodne z prawem? Proszę podać podstawę prawną, że nie ma obowiązku objęcia szkół kontrolą zarządczą.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak długo należy przechowywać protokoły i prace słuchaczy z części pisemnej egzaminu semestralnego w branżowej szkole II stopnia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe