Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczennica liceum, która nie jest pełnoletnia nie zgłasza się na zajęcia w szkole. Z informacji posiadanych przez wychowawcę wynika, iż przebywa w Stanach Zjednoczonych i tam uczęszcza do szkoły. Jaka jest sytuacja prawna uczennicy w liceum? Czy powinna być skreślona z listy uczniów, nawet jeśli uczy się w USA? Czy rodzice powinni odebrać jej dokumenty? Jak w tej sytuacji ma postąpić szkoła? Czy traktować ją jako uczennicę o usprawiedliwionej nieobecności? Należy nadmienić, iż do szkoły nie wpłynęły żadne oficjalne pisma od rodziców lub szkoły w Stanach Zjednoczonych.
Z powodu nieobecności na zajęciach uczennica może zostać skreślona z listy uczniów, jeśli taki przypadek skreślenia przewiduje statut danego liceum (art. 98 ust. 1 pkt 17, art. 172 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59). Jeśli uczeń uczy się w innym kraju, rodzic nie musi wykazywać faktu nauki żadnym dokumentem z zagranicznej szkoły, ponieważ takiego obowiązku nie nakładają na niego przepisy PO. Zgodnie z art. 40 ust. 2 PO rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi nauki, na żądanie wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta), na terenie której dziecko mieszka, są obowiązani informować go (bez obowiązku wykazywania podawanych informacji dokumentami) o formie spełniania obowiązku nauki przez dziecko i zmianach w tym zakresie. Dyrektor liceum może więc poinformować o nieobecności uczennicy wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta), który będzie ustalał, czy i gdzie uczennica pobiera naukę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mamy obowiązek zawarcia tak zwanej umowy w sprawie korzystania ze stołówki szkolnej przez ucznia. Czy jest może jakiś wzór , z którego można by było skorzystać?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W związku z rozliczeniem dotacji za rok 2019 mam kilka wątpliwości i chciałabym zasięgnąć opinii w temacie podwyżek dla nauczycieli od września 2019 r. Prowadzę niepubliczne przedszkole i jako dyrektor mam prawo do wypłaty wynagrodzenia w wysokości 150% średniego miesięcznego (od 2020 r. średniego rocznego) wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego. Czy w związku z podwyżką kwot wynagrodzeń od 09.2019 roku mam prawo do proporcjonalnego podwyższenia kwoty swojego wynagrodzenia? Urząd miasta, wydział edukacji stoi na stanowisku, że nie, ponieważ średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego jest wyliczane na podstawie kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej na 2019 r. Podwyżki dla nauczycieli, które wprowadzono od września 2019 nie zostały odnotowane w ustawie budżetowej na rok 2019, ale w zamian za to weszła w życie ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy Karta nauczyciela i innych ustaw, w której to w Art. 14 jest zapis, że wynagrodzenia nauczycieli od 1 września 2019 do 31 grudnia 2019 wzrastają o 9,6%. Proszę o informację, czy w związku z w/w ustawą jako organ prowadzący niepubliczne przedszkole i moi nauczyciele mamy prawo do wyżej wspomnianej podwyżki w wysokości 9,6%? Naczelnik wydziału edukacji stoi na stanowisku, cytuję "podwyżki są dla nas, a nie dla Was". Bardzo proszę o informację zwrotną, ponieważ na dzień dzisiejszy zerowej kwoty do zwrotu, muszę zwrócić kwotę ok 3000 zł tytułem niewykorzystanej dotacji za 2019 r.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak często w roku szkolnym należy przeprowadzić obserwacje dzieci w grupie 3,4,5 latków dwa czy trzy razy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik rozpoczął studia podyplomowe w październiku 2022 r. i otrzymał dofinansowanie do I semestru studiów na podstawie Zarządzenia Prezydenta Miasta. W styczniu 2023 r. pracownik rozpoczął długotrwałe zwolnienie lekarskie (nie powróci do pracy na ten moment). Pracownik na zwolnieniu lekarskim złożył do pracodawcy wniosek o dofinansowanie II semestru studiów podyplomowych. Czy pracodawca może dofinansować studia pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim nieprzerwanie od 182 dni. Przekazał pracodawcy wniosek o urlop wypoczynkowy, który miałby się rozpocząć bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia. Czy pracodawca powinien wyrazić zgodę na urlop wypoczynkowy po długiej chorobie, jeśli pracownik nie przeszedł kontrolnych badań lekarskich?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe