Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

DOKUMENT DO SPRAWDZENIA

ZAMÓW DOKUMENT

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Bez badań kontrolnych pracownik nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego, należy więc wydać mu skierowanie na to badanie – art. 229 § 2 i 4a ustawy z dnia 26 czerwca...

PORADA PRAWNA

25 stycznia 2021 Inne

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim nieprzerwanie od 182 dni. Przekazał pracodawcy wniosek o urlop wypoczynkowy, który miałby się rozpocząć bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia. Czy pracodawca powinien wyrazić zgodę na urlop wypoczynkowy po długiej chorobie, jeśli pracownik nie przeszedł kontrolnych badań lekarskich?

Bez badań kontrolnych pracownik nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego, należy więc wydać mu skierowanie na to badanie – art. 229 § 2 i 4a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320. W orzecznictwie podkreśla się, że urlopu można udzielić tylko pracownikowi zdolnemu do pracy, co musi zostać potwierdzone orzeczeniem lekarza medycyny pracy, wydanym po przeprowadzeniu badania profilaktycznego – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 2015 r., II PK 84/14 oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 października 2016 r., III PK 9/16. Niezdolność do pracy z powodu choroby zobowiązuje pracodawcę do udzielenia urlopu wypoczynkowego w innym terminie – art. 165 pkt 1 KP. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2021 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT