Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi administracji pracującemu na 1/2 etatu? Pracuje codziennie 4 godziny. Pracownik pracuje ponad 10 lat. Czy z tego wynika, że ma 26 dni urlopu czy 13 dni urlopu?
Podstawą do udzielania odpowiedzi na pytanie będzie przepis art. 154 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1510). W świetle art. 154 § 1 Kodeksu pracy wymiar urlopu wynosi 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat albo 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Powyższa zasada ulega modyfikacji w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Stosownie do art. 154 § 2 Kodeksu pracy wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Mając na względzie powyższe, dla osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego z uwagi na staż pracy (20 albo 26 dni) i następnie ustala się wymiar urlopu proporcjonalnego. Osoba, o której mowa w pytaniu pracuje ponad 10 lat. Oznacza to, że dla niej podstawowy wymiar urlopu wynosi 26 dni. Następnie z uwagi na zatrudnienie tej osoby w niepełnym wymiarze czasu pracy ustalamy wymiar proporcjonalny urlopu wypoczynkowego : 26 x ½= 13.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września 2022 r. chcę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie wychowawczym/macierzyńskim do 30 czerwca 2023 r. Czy nauczyciela na zastępstwo mam zatrudnić od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r., czy do 30 czerwca 2023 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający kierunkowe wykształcenie w zakresie wychowania fizycznego może prowadzić wychowanie fizyczne w klasach I-III szkoły podstawowej?
- Czy pensum nauczyciela pracującego w grupie łączonej z dziećmi 5-6 letnimi wynosi 22 czy 25 godzin?
- Czy nauczyciel posiadający świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie "Studia kwalifikacyjne z zakresu przysposobienia obronnego dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych" ma kwalifikacje do nauczania Edukacji dla bezpieczeństwa w szkole podstawowej?
- Mam nauczycielkę, która jest w początkowej zagrożonej ciąży i dostarcza mi zwolnienia na okresy 1 miesiąca. Czy w związku z tym mogę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na czas choroby, jaka będzie podstawa prawna takiej umowy? Jeżeli zgłosi się nauczyciel dyplomowany to czy mogę go zatrudnić na czas określony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe