Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pensum nauczyciela pracującego w grupie łączonej z dziećmi 5-6 letnimi wynosi 22 czy 25 godzin?
Jeżeli w grupie przedszkolnej znajdują się dzieci 6-letnie, to zgodnie z art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, pensum nauczyciela powinno wynosić 22 godziny.
Niektóre interpretacje wskazują, że w takich przypadkach organ prowadzący powinien ustalić uśrednione pensum nauczycieli, jednak sądy nie potwierdzają słuszności takiego rozwiązania.
WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 06.11.2012 (II SA/Ol 1089/12) stwierdził nieważność uchwały organu prowadzącego w części dot. ustalenia m.in. pensum łączonego nauczycieli 5 i 6 latków.
Fragment uzasadnienia wyroku:
"(...)Podobnie bezzasadne było ustalenie w § 3 ust. 1 l.p. 3 zaskarżonej uchwały tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin wobec nauczycieli przedszkoli prowadzących zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących dzieci sześcioletnie i innych grup wiekowych. Stosownie bowiem do art. 42 ust. 3 ustalona została tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych – 25 godzin w stosunku nauczycieli przedszkoli, z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6 – letnich (lp. 1), - 22 godziny w stosunku do nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6 – letnich (lp. 2). Dlatego też określenie w uchwale tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych w postaci 25 godzin w stosunku do nauczycieli przedszkoli prowadzących zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących dzieci sześcioletnie i innych grup wiekowych, nosi znamiona obejścia ww. przepisów prawa regulujących tę materię, co stanowi o ich rażącym naruszeniu.(...)"
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na czas określony do 31 sierpnia 2016 roku będącemu już na emeryturze należy się nagroda jubileuszowa za 35 lat pracy, jeżeli umowa od 1 września nie będzie zawarta? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem przedszkola w którym funkcjonuje 2 oddziały. W jednym z nich mam 15 godz.pensum. W obecnym regulaminie przyznano dodatki wychowawcze: -wychowawstwo klasy: 1) w publicznej szkole podstawowej 200; 2)w publicznym gimnazjum 230 zł.
Czy to oznacza, że zabrano dodatki wychowawcom przedszkola? A czy mnie się taki dodatek należy? Dotychczas moi nauczyciele otrzymywali dodatek w kwocie 163,06 tak jak inni nauczyciele w szkołach. Czy można pozbawić nauczycieli przedszkola dodatków za wychowawstwo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie w sprawie: Nauczyciel zatrudniony od 2012 roku w szkole, rozpoczął w roku 2016 staż na nauczyciela mianowanego (w maju kończy realizację pełnego stażu). W październiku 2018 roku otrzymał tytuł naukowy doktora oraz posiada pięcioletni okres pracy w szkole wyższej. Nauczyciel zwrócił się do organu prowadzącego o nadanie kolejnego stopnia awansu. Czy na podstawie art. 124 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych istnieje możliwość nadania kolejnego stopnia awansu.
- Proszę o odpowiedź czy:
1) nauczyciel zatrudniony w szkole w oddziale przedszkolnym od 01.01.2018r. do 31.12.2018r. przebywa na urlopie płatanym dla poratowania zdrowa,
2) nauczyciel zatrudniony w szkolne na 18/18 od 29.12.2017r. do 09.05.2018r. przebywa na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia,
3) nauczyciel zatrudniony w szkole na 18/18 od 01.09.2017r. do 31.08.2018r. przebywa na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia.
Czy w w/w pkt. 1, 2, 3 nauczyciele mają prawo do urlopu uzupełniającego za okres przebywania na płatnym urlopie dla poratowania zdrowia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel niepełno etatowiec ma w etacie godziny z nauczania indywidualnego - orzeczenie z PP obejmuje nauczanie indywidualne do 30.06.2015r. W związku z tym mam pytanie czy należy za te godziny wypłacać wynagrodzenie w lipcu i sierpniu czy tylko za czerwiec.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe