Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry, czy przepisy prawne przewidują możliwość członkostwa emerytowanego nauczyciela w komisji socjalnej ZFŚS w szkole. Proszę o podstawę prawną.
Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1316 ze zm.) nie stanowi o istnieniu komisji socjalnej, a w konsekwencji nie reguluje jej składu. Ustalanie zasad wykorzystania ZFŚS, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie ZFŚS uzgodnionym z zakładową organizacją związkową – art. 8 ust. 2 ww. ustawy. W związku z tym działanie u danego pracodawcy komisji socjalnej może wynikać jedynie z regulaminu ZFŚS, który powinien również określać jej skład. Możliwość powołania do komisji przedstawiciela emerytów lub reprezentowania innych uprawnionych osób przez emerytowanego nauczyciela jest uzależniona od treści regulaminu ZFŚS.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Do poradni wpłynął wniosek rodzica o edukację domową, natomiast ze szkoły niepublicznej informacja, że dziecko realizuje nauczanie domowe w tej szkole, a jednocześnie jest uczniem szkoły w Niemczech (posiedliśmy informację, że tam przebywa). Rodzic wraz z dzieckiem podczas okresowego pobytu w Polsce odbył wizytę w poradni w celu dopełnienia formalności i badania. Czy poradnia może wydać opinię o braku przeciwwskazań do realizacji obowiązku nauki poza szkołą, czy względy formalne (art 37 Ustawy Prawo Oświatowe) uniemożliwiają wydanie takiej opinii?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak długo należy uczniowi z Ukrainy organizować dodatkowe zajęcia z j. polskiego? Uczeń od dwóch lat uczęszczał do szkoły podstawowej i od tego roku szkolnego złożył wniosek o przyjęcie do nowej szkoły. Czy w nowej szkole dalej należy zapewnić dodatkowe zajęcia z j. polskiego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy sekretarz szkoły, który zajmuje stanowisko pracownicze powinien podlegać okresowej ocenie kwalifikacyjnej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie mi możliwości na przyjęcie ucznia niepełnosprawnego intelektualnie ale pełnoletniego do pierwszej klasy Branżowej Szkoły pierwszego stopnia. Czy jest możliwość w Zespole Szkół Specjalnych skupiającego w sobie szkołę specjalną podstawową, wyglądające gimnazjum oraz Branżowaą Szkołę pierwszego stopnia i Szkołę Przysposabiajacaą do Pracy utworzyć szkołę dla dorosłych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Przedszkole niepubliczne ponosi koszty opału (ekogroszek)w okresie jesienno - zimowym? Czy w związku z takimi zakupami przysługują placówce oświatowej zniżki w zakupie opału, np. o cło?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe