Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor wygrał konkurs w nowej szkole (w poprzedniej został mu jeszcze rok kadencji). Wygrał ten konkurs w ostatnich dniach czerwca. Nie złożył wypowiedzenia w czerwcu, tylko na początku lipca. Organ Prowadzący nie wyraża zgody na skrócony okres wypowiedzenia, aby dyrektor mógł objąć stanowisko w drugiej szkole z dniem 1 września. Najprawdopodobniej organ nie wystąpi do Kuratora o wyrażenie pozytywnej opinii w myśl art. 66 ust. 1 pkt. 2 PO. Co w tej sytuacji? Dyrektor chce podjąć pracę w nowej szkole z dniem 1 września.
Okres wypowiedzenia funkcji dyrektora jest liczony w pełnych 3 miesiącach kalendarzowych i w związku ze złożeniem oświadczenia w lipcu upłynie 31 października (art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 w zw. z art. 30 § 21 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040). Dyrektor ma obowiązek kontynuowania wykonywania zadań w dotychczasowej szkole na stanowisku kierowniczym, ponieważ naraża się na postępowanie dyscyplinarne – art. 75 ust. 1 w zw. z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Również niepodjęcie zadań w nowej szkole naraża go na takie postępowanie a ponadto na odwołanie ze stanowiska w trybie natychmiastowym (art. 66 ust. 1 pkt 2 PO), ponieważ podjęcie równoległego zatrudnienia nie usprawiedliwia nieobecności w pracy. W tej sytuacji pozostaje ponawianie próśb do organu prowadzącego o skrócenie okresu wypowiedzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szanowni Państwo, w wyniku rozstrzygnięcia konkursu objąłem stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Publicznych (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum) na okres 5 lat szkolnych od dnia 1 września 2009 r. do dnia 31 sierpnia 2014 r. W lutym bieżącego roku Rada Miasta i Gminy podjęła uchwałę intencyjną o przekazaniu przedszkola i gimnazjum pod stowarzyszenie (mniej niż 70 uczniów). Czy moje powierzenie automatycznie wygasa, czy też prawnie zajmuję stanowisko dyrektora szkoły podstawowej do dnia 31 sierpnia 2014r?
- Starosta wyznaczył nauczyciela do zastępowania Dyrektora placówki podczas jego nieobecności. W związku z tym: Czy oprócz decyzji z powiatu Dyrektor musi wydać zastępcy jakiś dokument? Aneks? Jakie wymogi formalne musi wykonać Dyrektor wobec zastępcy? Czy w okresie zastępowania Dyrektora nauczyciel powinien posługiwać się pieczątką. Czy należy wydać zastępcy upoważnienia? Czy zastępca ma takie same obowiązki jak wicedyrektor?
- Czy psycholog szkolny może prowadzić zajęcia rewalidacyjne? Czy psycholog szkolny może prowadzić zajęcia rozwijające umiejętności społeczne dla dzieci z orzeczeniami ? Jeżeli odpowiedzi są negatywne to kto może prowadzić takie zajęcia?
- Czy nauczycielowi, który odszedł na emeryturę 25 sierpnia 2022 r., a od 5 września 2022 r. ponownie zatrudnił się w tej samej szkole do końca czerwca 2023 przysługuje „trzynastka” w pełnej wysokości za rok 2022?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Co przysługuje nauczycielom zatrudnionym w zespole szkół, którzy realizują zajęcia w szkołach dziennych oraz dodatkowe zajęcia (ponad pensum) w szkołach zaocznych w soboty i niedziele. Zadając to pytanie mam na myśli czas pracy nauczycieli i zasady wynagradzania, zwłaszcza w niedziele.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe