Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Co przysługuje nauczycielom zatrudnionym w zespole szkół, którzy realizują zajęcia w szkołach dziennych oraz dodatkowe zajęcia (ponad pensum) w szkołach zaocznych w soboty i niedziele. Zadając to pytanie mam na myśli czas pracy nauczycieli i zasady wynagradzania, zwłaszcza w niedziele.
Jeśli nauczyciel realizuje pensum, czyli obowiązkowe godziny dydaktyczne w 5-dniowym tygodniu pracy, które zapewnia pracodawca umową pisemną, wóczas za czas pracy w niedzielę oraz w dni wolne nie przysługuje inny dzień wolny, ani dodatkowe wynagrodzenie.
Decyzja nauczyciela o podjęciu pracy w systemie zaocznym jest dobrowolna.
Warto zauważyć, że rozporządzenie dopuszcza inne rozwiązania:
§ 29. 1. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r.
w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół. (zał. 6).
Zajęcia ze słuchaczami w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych kształcącej w formie stacjonarnej we wszystkich semestrach odbywają się przez trzy lub cztery dni w tygodniu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 25 maja dyrektorzy szkół zostali zobligowani do umożliwienia uczniom klas VIII, a od 1 czerwca uczniom pozostałych klas uczestnictwa na terenie szkoły w konsultacjach indywidualnych lub w małych grupach. Na terenie szkoły zostały zorganizowane konsultacje w formule, jaką zaproponował MEN: "umożliwienie wyjaśnienia trudnych kwestii, usystematyzowanie materiału, rozmowa z nauczycielem, możliwość poprawy oceny na potrzebę klasyfikacji". Czy konsultacje, o których wspomina MEN należy rozumieć jako "zajęcia opiekuńcze inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów" (art. 42 ust. 2 KN) czy może jednak jako zajęcia wynikające z pomocy psychologiczno-pedagogicznej (par 6, ust. 2, pkt 8 rozp. o ppp), za które nauczycielowi należy zapłacić? Dodam, że w dniach, w których odbyły się konsultacje pedagodzy zorganizowali wszystkie zajęcia z godnie z planem lekcji i ponadto przeprowadzili jeszcze konsultacje.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma pensum 18/18. Przyznano mu 4 nadgodziny logopedii. Jak powinna być płacona nadgodzina z 4/18 czy 4/20? (jego pensum przy zatrudnieniu -18h tygodniowo).Proszę o odpowiedź i podstawy prawne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie dotyczące urlopu wypoczynkowego udzielanego po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Nauczycielka urodziła dziecko 29 11 2013 r., za ten rok nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego ponieważ przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Udzielono jej urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni oraz dodatkowego macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni. Po tym okresie udzielono urlopu rodzicielskiego - 26 tygodni. Urlopy te zakończyły się 27 11 2014 r. Bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, od 28 11 2014 do 19 01 2015 r. udzielono urlopu wypoczynkowego za 2013 r. i od 20 01 2015 do 09 03 2015 r. urlopu wypoczynkowego za 2014 r. Jednakże urlop ten został przerwany zwolnieniem lekarskim trwającym od 29 01 2015 r. do 23 04 2015 r. Od 24 04 2015 r. do 03 06 2015 r udzielono urlopu wypoczynkowego za 2014 r. Czy za 2015 r. należy się urlop wypoczynkowy i czy można go udzielić w pełnym wymiarze 35 dni bezpośrednio po urlopie za 2014 r?. Potem pracownica planuje wykorzystać urlop wychowawczy w wymiarze ok. 1 miesiąca, tak aby od września 2015 r wrócić do pracy. Czy tak udzielane urlopy wypoczynkowe są zgodne z przepisami?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam.
Nauczyciel zatrudniony od 1.09.2011r. do 31.08.2012r. korzystał z dwóch dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem w grudniu 2011r.
Czy w tym przypadku nauczucielowi należy sie dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2011 r. , jeżeli nie przepracował efektywnie 4 miesięcy.
Dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, proszę o ustosunkowanie się do następujących pytań:
1) W 1 klasie szkoły podstawowej dla 7- latków został wybrany podręcznik w dużej mierze powtarzający materiał przerabiany przez dzieci w przedszkolu - b.b.b. prosty - nie wprowadzający prawie nic nowego, w dodatku właściwie bez ćwiczeń utrwalających. Dla 6-latków w tym samym czasie wybrano podręcznik zdecydowanie trudniejszy, oferujące zadania o różnorakim stopniu trudności, wymagające od dziecka nie powtarzania poznanych treści, ale myślenia. 6-latki w listopadzie robiły to, co 7-latki będą robić w czerwcu. Ponieważ wychowawczyni nie zamierza wprowadzać dodatkowych ćwiczeń, tłumacząc się, że postępuje zgodnie z poradnikiem nauczyciela, rodzice 7 -latków chcą zmienić podręcznik przed 15 czerwca musi ukazać się nowy wykaz. Czy można na wniosek Rady Rodziców lub kilku rodziców dokonać takiej zmiany?
2) Czy szkoła mogła zawrzeć z wydawnictwem umowę grożącą w razie zmiany podręcznika w ciągu 3 lat sporymi karami pieniężnymi? Dodam, że mimo wspomnianej umowy, rodzice sami kupowali podręczniki po normalnej cenie - szkoła ich nie sprowadzała.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe