Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor udzielił nauczycielowi urlopu na poratowanie zdrowia, na okres od 01.09.2013 do 31.08.2014 r. W trakcie trwania urlopu nauczyciel pozyskał informację, że nabył prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Taką informację przekazał dyrektorowi szkoły w ostatnim tygodniu maja 2014 r. Czy nauczyciel może przejść na emeryturę bezpośrednio po zakończeniu urlopu zdrowotnego, czy też powinien wrócić do pracy, a jeśli tak, to na jaki okres? Czy dyrektor może przerwać nauczycielowi urlop zdrowotny na wniosek nauczyciela? Jaka, w przypadku przejścia na wcześniejszą emeryturę, powinna być forma rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem, który przebywa na urlopie zdrowotnym? Czy umowę o pracę można rozwiązać "z dnia na dzień", na wniosek nauczyciela, np. na zasadzie porozumienia stron?
1. Nauczyciel może przejść bezpośrednio po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia na emeryturę. Przepisy nie wymagają, aby pracownik, który zamierza rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę był faktycznie w pracy. Przebywając na urlopie zdrowotnym, nauczyciel cały czas pozostaje w stosunku pracy.
2. Dyrektor nie może przerwać nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, ani na swój ani na nauczyciela wniosek. Karta Nauczyciela nie przewiduje możliwości przerwania urlopu zdrowotnego innej niż w przypadku stwierdzenia, że nauczyciel w czasie jego trwania wykonuje pracę. Aby wcześniej zakończyć urlop, nauczyciel musiałby uzyskać zaświadczenie od lekarza, że jest zdolny do pracy i nie wymaga już dalszej regeneracji, choć na takie rozwiązanie nie ma żadnej podstawy prawnej.
3. Nauczyciel przebywający na urlopie zdrowotnym może rozwiązać stosunek pracy w drodze 3-miesięcznego wypowiedzenia albo w każdej chwili za porozumieniem stron.
4. tak (art. 23 ust. 4 KN - dla nauczycieli zatrudnionych przez mianowanie i dodatkowo art. 27 ust 3 KN - dla nauczycieli zatrudnionych na umowę na czas nieokreślony).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik niepedagogiczny ukończył 4 letnie technikum zawodowe. Ile lat nauki należy mu zaliczyć do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1.09.2012 r. publiczna szkoła podstawowa funkcjonować będzie pod skrzydłami fundacji. Czy fundacja jako organ prowadzący może decydować o tym, że nauczyciel bez kwalifikacji do nauczania danego przedmiotu będzie tego przedmiotu uczył bez występowania o zgodę do kuratorium?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły powinien uzyskać od organu prowadzącego zakres kompetencji dotyczący podejmowania decyzji w sprawie remontów i inwestycji w szkole? W jakim zakresie i do jakich kwot?
- Nauczyciel pracuje w gimnazjum w innej gminie, ponadto w mojej szkole -podstawowej zatrudniony jest na 12/18 . Czy w świetle obecnych nowych przepisów mogę rozwiązać z nim umowę na czas nieokreślony (obecnie nauczyciel deklaruje przejście do mojej szkoły) i przyjąć innego nauczyciela z gimnazjum? Czy fakt, że nie jesteśmy dla tego nauczyciela szkołą prowadzącą jest wystarczający, aby rozwiązać z nim stosunek pracy? Gmina argumentuje to również tym, że nie mieszka w naszej gminie. Co będzie podstawą rozwiązania stosunku pracy (jaki art. ?) i jakie ewentualnie odprawy należą się nauczycielowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ukończyła studia podyplomowe w zakresie edukacja i rewalidacja osób ze spektrum autyzmu oraz studia podyplomowe w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika) posiadająca przygotowanie pedagogiczne może prowadzić zajęcia rewalidacyjne z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu umiarkowanym ze sprzężeniem z autyzmem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe