Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor planuje zatrudnić na stanowisko nauczyciela przedmiotów zawodowych z kodeksu pracy osobę z 30 letnim stażem pracy bez przygotowania pedagogicznego- mgr inż. Czy powinien po nowelizacji kodeksu pracy zapewnić wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego? Czy zatrudnić powinien tylko do końca zajęć w szkole- koniec czerwca? Czy powinien zatrudnić na zasadzie porozumienia stron? Czy przyszły nauczyciel powinien zarejestrować się po zwolnieniu wcześniejszym z pracy jako osoba bezrobotna? Obecnie pracuje na etacie pełnym w innym zakładzie. Czy wcześniej dyrektor powinien w urzędzie pracy zgłosić, że od września posiada wolny etat na stanowisko nauczyciela w którym określi wymagania dla nauczyciela?
Zatrudnienie osoby bez przygotowania pedagogicznego do prowadzenia zajęć z przedmiotów zawodowych odbywa się na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty - art. 7 ust. 1a, 1b, 1ba i 1d.
Zgodnie z powyższymi przepisami, w uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą organu prowadzącego zatrudniona osoba posiadająca przygotowanie zawodowe uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia zajęć z zakresu kształcenia zawodowego. Osobę taką zatrudnia się na zasadach określonych w kodeksie pracy, z tym że do osób tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się wynagrodzenie nie wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.
Ponadto, osoba ta może być zatrudniona w szkole, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 10 ust. 5 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela. W celu potwierdzenia spełnienia powyższego warunku osoba ta, przed nawiązaniem stosunku pracy, jest obowiązana przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego.
Osoba zatrudniona na podstawie art. 7 ustawy nie jest nauczycielem w rozumieniu przepisów Karty Nauczyciela - nie przysługuje jej urlop w wymiarze i w trakcie ferii zimowych i letnich. Nie ma zatem potrzeby zatrudniania takiej osoby na okres wakacji. Pracownik w swoim obecnym zakładzie pracy może zwolnić się za porozumiem stron lub z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
Przepisy nie nakazują zgłoszenia przez dyrektora szkoły w urzędzie pracy wolnego miejsca, jednak z uwagi na to, że opisany sposób zatrudnienia jest wyjątkiem od ogólnych zasad zatrudniania nauczycieli (powinni posiadać pełne kwalifikacje), dla uzyskania zgody organu prowadzącego na zatrudnienie może być potrzebne udokumentowanie poszukiwania przez szkołę wykwalifikowanego nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel otrzymała od dyrektora szkoły zgodę na oddelegowanie na zebranie związkowe na cały dzień . Poproszony przez dyrekcję przyszedł do pracy i przeprowadziła zajęcia na jednej godzinie lekcyjnej. Jak rozliczyć taką godzinę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik niepedagogiczny, pracujący w szkole w latach 80-tych, zgubił świadectwo pracy i zwrócił się z prośbą o wydanie oryginału - jest ono potrzebne do przyznania renty w ZUS. Czy w tym wypadku wystarczy, że zrobię kserokopię świadectwa znajdującego się w aktach osobowych i zaznaczę, że jest to odpis czy muszę przepisać na nowo całą jego treść?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy przyznanych świadczeń z ZFŚS. Czy dofinansowanie do wypoczynku dziecka pracownika (zorganizowany) wlicza się pracownikowi do rocznego zwolnienia z podatku w ramach przyznawanych mu świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do kwoty 2000 zł?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy 1 września 2021 r. rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego do 31 maja 2024 r. Czy po zmianach zmienia się coś w jego stażu? Czy będzie on trwał krócej? Jeśli tak, to do kiedy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony musi prosić o zgodę dyrektora na dodatkowe zatrudnienie? Nie jest to umowa o pracę lecz umowa zlecenie (na przeprowadzenie zajęć w określonej liczbie godzin).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe