Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jeśli uczniowie będący uczniami obwodowej szkoły nie realizują obowiązku szkolnego należy wszcząć wobec rodziców egzekucję tego obowiązku.Zgodnie z art. 41 ust. 1...

PORADA PRAWNA

23 stycznia 2023 Prawo oświatowe

Dwóch uczniów z Ukrainy (rodzeństwo), przyjętych do I i VIII klasy notorycznie nie uczęszcza do szkoły (ponad 50 % nieobecności), lekceważą obowiązek szkolny. Nie pomagają rozmowy prośby, dodatkowe lekcje języka polskiego. Jakie konsekwencje możne zastosować szkoła wobec rodzica? Chcę nadmienić, że inni uczniowie z Ukrainy prawidłowo wywiązują się z obowiązku szkolnego. Wszyscy przyjęci do naszej szkoły są uchodźcami z Ukrainy przyjętymi w marcu 2022 r.

Jeśli uczniowie będący uczniami obwodowej szkoły nie realizują obowiązku szkolnego należy wszcząć wobec rodziców egzekucję tego obowiązku.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.) spełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci kontrolują dyrektorzy publicznych szkół podstawowych, w obwodzie który dzieci mieszkają. Niespełnianie obowiązku szkolnego podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – art. 42 ust. 1 ustawy. Ustawodawca określił także w art. 42 ust. 2 ustawy co należy rozumieć przez niespełnianie obowiązku szkolnego: nieusprawiedliwiona nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50% dni zajęć w szkole podstawowej. Przed rozpoczęciem postępowania egzekucyjnego należy podjąć różnego rodzaju działania mające na celu wyjaśnienie przyczyn nieuczęszczania dziecka do szkoły, gdyż ocena, czy wyczerpano wszystkie możliwości i należy już podjąć czynności egzekucyjne należy do dyrektora szkoły. Dyrektor musi więc wysłać pisemne upomnienie. & dni po odebraniu upomnienia przez rodziców jeśli nie nastąpiła poprawa- wszczyna się postępowanie egzekucyjne.

Jeśli dyrektor szkoły wyczerpał już wszystkie możliwości i dziecko nadal nie uczęszcza do szkoły, to zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy należy podjąć postępowanie egzekucyjne w trybie wskazanych w wymienionym artykule przepisów. Dyrektor szkoły jest w tym postępowaniu wierzycielem, natomiast organem egzekucyjnym jest właściwy organ gminy.

Egzekucja administracyjna może być wszczęta, jeżeli wierzyciel, po upływie terminu do wykonania przez zobowiązanego obowiązku, przesłał mu pisemne upomnienie, zawierające wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego, chyba że przepisy szczególne inaczej stanowią. Postępowanie egzekucyjne może być wszczęte dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia tego upomnienia. Jeżeli przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej, w postępowaniu egzekucyjnym mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT