Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dotyczy zasiłku kompensacyjnego dla nauczyciela. Czy nauczyciel zwolniony z art. 20 KN może przejść na zasiłek kompensacyjny mając 55 lat- 30 lat stażu pracy w tym 20 przy tablicy?
Na świadczenie kompensacyjne nauczyciel może przejść również w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7 Karty Nauczyciela, co wynika z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 22.05.2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.
Nauczyciel musi spełnić pozostałe warunki określone w ustawie, tj. posiadać okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w:
w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć oraz osiągnąć wiek określony w art. 4 ust. 3 ustawy (w 2018 r. - 55 lat w przypadku kobiet i 57 lat w przypadku mężczyzn).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorek niepublicznego przedszkola. Chętnie uczestniczę w wyjazdowych szkoleniach organizowanych tak przez różne organizacje .
Moje pytanie dotyczy szkoleń:
1) Czy właściciel przedszkola - mój organ prowadzący - może mi zabronić uczestnictwa w szkoleniach? Niestety muszę brać na to urlop na żądanie.
2) Czy legalnym jest wymuszanie na mnie branie bezpłatnego urlopu?
3) Czy jest gdzieś zapis że powinnam mieć te szkolenia dotowane lub zwracane delegacje?
W chwili obecnej mam z tym potężne trudności.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma określony czas pracy w tygodniowym rozkładzie zajęć /godziny dydaktyczne/. Czy dyrektor ma prawo bez uzgodnienia z nauczycielem ustalić mu w tym dniu dodatkowe godzin pracy?
Czy może nakazać nauczycielom pozostanie w szkole do czasu pracy szkoły np. godz.15? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 15 lutego 2019r. do 21 czerwca 2019r. została zatrudniona nauczycielka na 2/18 na WOS. Za ile dni należy się ekwiwalent za urlop ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest na umowę o pracę na zastępstwo w terminie od 1 września 2022 r. do 31 lipca 2023 r. Planowane jest zatrudnienia nauczyciela na podstawie kolejnej umowy o pracę obowiązującej od dnia 1 września 2023 r. Czy musi wykonać wstępne badania lekarskie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na podstawie mianowania w wygaszanym gimnazjum. Nauczycielka od 27.02.2017 r. do 26.02.2018 r. przebywa na urlopie zdrowotnym Od 01.09.2018 r. została przeniesiona w stan nieczynny, który kończy się z dniem 28.02.2018 r. i jednocześnie zbiega się z urlopem dla poratowania zdrowia (od 27.02.2017 r. do 26.02.2018 r.).
Nauczycielka wniosła sprawę do Sądu Pracy o ustalenie, że oświadczenie pracodawcy o przeniesienie w stan nieczynny jest bezskuteczne. Sprawa na dzień 12.02.2018 r. nie została rozstrzygnięta. W związku z kończącym się urlopem dla poratowania zdrowia (26.02.2018 r.), w dniu 12.02.2018 r. nauczycielka wystąpiła do dyrektora z pisemną prośbą o skierowanie na badania kontrolne. Czy w obecnej sytuacji, zgodnie z art. 73 ust. 6, dyrektor powinien skierować nauczycielkę na badania kontrolne, pozostają dwa dni tj. 27, 28.02.2018 r. od zakończenia urlopu zdrowotnego do zakończenia stanu nieczynnego, czy dopiero po rozstrzygnięciu sprawy przez Sąd (jeżeli zostanie uchylone oświadczenie pracodawcy o przeniesieniu nauczycielki w stan nieczynny)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe