Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony jest na umowę o pracę na zastępstwo w terminie od 1 września 2022 r. do 31 lipca 2023 r. Planowane jest zatrudnienia nauczyciela na podstawie kolejnej umowy o pracę obowiązującej od dnia 1 września 2023 r. Czy musi wykonać wstępne badania lekarskie?
Celem przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich jest ograniczenie wystąpienia ryzyka związanego z wypadkami przy pracy oraz wystąpienia choroby zawodowej. Dlatego przepis art. 229 § 1 k.p. ustanawia zasadę, że wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy. Od tej zasady przewidziano wyjątek w 229 § 2 k.p.: wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
a) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
b) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Zgodnie z art. 111 § 2 k.c. jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.
Okres 30 dni rozpoczyna bieg następnego dnia po dniu, w którym stosunek pracy ustaje, czyli z dniem 1 sierpnia 2023 r. Z kolei na podstawie art. 111 § 1 k.c. termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Termin 30 dniowy zatem upłynie 30 sierpnia 2023 r. Jeżeli zatem planowane zatrudnienie ma się zacząć 1 września 2023 r., to przerwa między ustaniem stosunku pracy a nawiązaniem kolejnego stosunku pracy jest większa niż 30 dni. Oznacza to, że nauczyciela należy skierować na wstępne badania lekarskie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, mianowana posiadająca umowę na czas nieokreślony od 30 VI 2014 r. do 10 VII 2014 r. i od 14 VII do 29 XII 2014 r. przebywała na L-4 (ciąża). Przerwa w zwolnieniu wynika z faktu, że miała egzamin na nauczyciela mianowanego i nie mogła być w tym czasie na zwolnieniu. Od 29 XII 2014 r. do 27 XII 2015 r. - urlop macierzyński + urlop rodzicielski - od razu zadeklarowane 52 tygodnie. W kadrach wyliczono jej 98 dni urlopu wypoczynkowego za 2014 i 2015 r. Pytanie: Czy może z niego zrezygnować i wrócić do pracy od 1.01.2016 r.? Jest taka potrzeba kadrowa w szkole, dla dobra dzieci (klasa 1 - 6 latki), żeby nie zmieniać im kolejnych nauczycieli. Obecnie pracujący z klasą nauczyciel jest zatrudniony na okres stażu i przebywa na zwolnieniu lekarskim już ponad 33 dni. Nauczycielka po macierzyńskim wyraża chęć powrotu do pracy bez roszczeń finansowych o zaległy urlop wypoczynkowy. Czy dyrektor może przyjąć rezygnację nauczycielki z przysługującego jej urlopu wypoczynkowego czy musi urlop wypoczynkowy przyznać po skończonym urlopie macierzyńskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ponieważ nie posiadał pełnych kwalifikacji. W chwili obecnej posiada pełne kwalifikacje, czy można go teraz zatrudnić przez mianowanie? Jaka jest podstawa prawna?
- Czy w ramach swojego pensum, w myśl nowych przepisów prawa oświatowego, pedagog ma także realizować zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
- Powrót po urlopie rodzicielskim.
1. Nauczycielka - logopeda przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim wraca do pracy w marcu 2019 r. Na jej zastępstwo została zatrudniona inna osoba. Dyrektor chciałby, żeby umowa z zastępującym logopedą trwała do końca zajęć dydaktycznych w 2019 r. ze względu na specyfikę stanowiska (zmiana w trakcie roku szkolnego nie byłaby dobra dla uczniów). Mając na względzie fakt, iż po urlopie związanym z rodzicielstwem należy zapewnić pracownikowi powrót na to samo stanowisko, czy w sytuacji, kiedy nauczycielka sama napisze prośbę o przeniesienie (po powrocie) na stanowisko wychowawcy świetlicy - nie będzie to błędem, a jeśli nie będzie, to kiedy powinna zwrócić się z taką prośbą do pracodawcy - w maju 2018, kiedy trwa ruch kadrowy?
2. Jak postąpić w sytuacji, kiedy dla nauczycielki wracającej do pracy po urlopie rodzicielskim nie ma stanowiska, które uprzednio zajmowała. Sytuacja dotyczy edukacji wczesnoszkolnej. Obecnie w szkole jest 6 oddziałów (klas) III, natomiast przewidywana liczba oddziałów (klas) I w r. sz. 2018/2019, to zaledwie 3.
2a. Jaką podstawę prawną wypowiedzenia należy zastosować w stosunku do pozostałych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, kiedy większość z nich, to nauczyciele mianowani i niestety nie będzie dla nich zatrudnienia w edukacji wczesnoszkolnej (obecnie 6 oddziałów II, w nowym roku szkolnym klas I zaledwie 3)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ostatnio zadałam pytanie dotyczące zwolnienia pracownicy w ciąży z pracy na czas wykonania badań lekarskich związanych z ciążą. W jaki sposób powinna taka osoba udowodnić, że tam była?, czy wystarczy ustna informacja do dyrektora ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe