Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dotyczy wynagrodzenia nauczyciela, który realizuje doradztwo zawodowe w szkole podstawowej. Jaka jest tygodniowa liczba godzin nauczyciela realizującego zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego określonego na podstawie art. 26a ust.3 ustawy Prawo oświatowe? Dodam, że nauczyciel nie jest zatrudniony w tej szkole jako doradca zawodowy i ma te godziny jako ponadwymiarowe - ma jedynie kwalifikacje doradcy zawodowego. Czy tygodniowa liczba godzin wynosi 26 jako doradcy zawodowego, czy 18 jako nauczyciela przedmiotu? Jaka jest podstawa prawna?
Nauczyciel doradztwa zawodowego realizuje pensum określone nie przez ustawodawcę, a przez organ prowadzący w uchwale, jednak nie może być ono wyższe niż 22 godziny – art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b w zw. z art. 91b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Należy w związku z tym zapoznać się z treścią stosownej uchwały konkretnego organu prowadzącego. Nauczyciel zatrudniony na innym stanowisku (np. nauczyciela przedmiotu), zajęcia z doradztwa zawodowego realizuje na dodatkowym stanowisku w ramach pensum określonego dla doradcy, co w takim przypadku wymaga także wyliczenia pensum łączonego na podstawie art. 42 ust. 5c KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry, czy mogłabym uzyskać informację na temat zmiany angażu nauczyciela, który od 27.08.2016r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (co najmniej do 30.09.2016r.). Ponieważ od 01.09.2016r. nauczyciel, który w poprzednim roku szkolnym miał 11/18 godzin, w tym roku w przydziale przewidziałam dla niego 9/18. Czy w trakcie zwolnienia mogę zmienić zasady wynagradzania, czy też muszę czekać do powrotu nauczyciela ze zwolnienia lekarskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odbył staż na stopień nauczyciela mianowanego w okresie od 01.09.2013r . do 31.05.2016 r. Dnia 30.08.2016. r otrzymał akt nadania awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego. Od 1.09.2017 do 31.08.2018 był zatrudniony na całym etacie. W roku szkolnym 2017/18 tj. od 01.09.2017 do 30.06.2018 przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Kiedy może zacząć staż na kolejny stopień awansu? Cz na starych czy nowych zasadach? Jak będzie traktowany okres przebywania urlopie dla poratowania zdrowia? Do kiedy musi złożyć wniosek?
- Uczennica klasy technikum przebywa w szpitalu, ze względu na stan zdrowia lekarze wyrazili zgodę na indywidualne nauczanie e-learningowe. Jak zapłacić nauczycielowi za lekcje w tej formie? Przewidujmy, że uczennica dostanie około 12 godzin zajęć.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest wysokość stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela kontraktowego po Studium Nauczycielskim zatrudnionego w 2010 roku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam
W mojej szkole kadra kierownicza to trzy osoby: dyrektor, zastępca i kierownik gospodarczy. W placówce działają dwa związki zawodowe. Problem dotyczy ZNP. Ilość członków ZNP w mojej szkole to 15 osób. Od prezesa ZNP dostałam informację, że związek obejmuje ochroną 5 osób z mojej szkoły. Zapytałam na jakiej podstawie została określona ta ilość, ponieważ art.32 ustawy o związkach zawodowych ust. 3 mówi, że ochronie podlegają członkowie związku w liczbie nie większej niż liczba osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy albo liczba pracowników ustalona zgodnie z ust. 4. Według mnie ust.4 mojej szkoły nie dotyczy (15 członków ZNP). Dostałam odpowiedź od prezesa, że ilość członków ZNP to 480 osób, bo są oni organizacją międzypowiatową. Nie zgadzam się z tym, ponieważ ustawa wyraźnie mówi o organizacji zakładowej, a zakładem pracy jest szkoła. Dodam jeszcze, że w tej samej miejscowości, w sąsiedniej szkole z taką samą ilością kadry kierowniczej i pracowników ZNP zgłosił do ochrony 3 osoby.
Kto ma rację? Ile osób powinno być chronionych przez ZNP w mojej szkole? Czy zakładem pracy jest moja szkoła czy Powiat(umowy zawieram ja jako pracodawca)? Czy ochronie podlegają tylko członkowie zarządu związku, czy także zwykli członkowie ZNP wskazani przez prezesa? Dziękuję za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe