Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dotyczy szkoły niepublicznej: 1. Czy dzieci uczęszczające do tzw. klasy 0 muszą mieć oddzielną świetlicę, czy mogą być połączone z innymi dziećmi z klas 1-3?; 2. Czy maksymalna liczebność grupy świetlicowej może być większa niż 25, jeśli taki zapis zostanie uwzględniony w dokumentacji świetlicy - czy wystarczy żeby to był regulamin świetlicy?; 3. Czy kadra prowadząca świetlicę musi mieć uprawnienia pedagogiczne jak wychowawcy w świetlicy szkoły publicznej, czy organ prowadzący może sam określić wymagania i wykształcenie?; 4. Czy dziennik świetlicy musi zawierać informację o godz. przyjścia i opuszczenia świetlicy, czy wyłącznie obecność na poszczególnych lekcjach? Dziecko do świetlicy z reguły nie musi (zwłaszcza rano) przychodzić równo z dzwonkami lekcyjnymi. Jaką informacja powinna znaleźć się w dzienniku?
Ponieważ oddział przedszkolny nie wchodzi w skład struktury klasy podstawowej (art. 61 ust. 1 UoSO), ze statutu szkoły podstawowej, regulującego również funkcjonowanie oddziału przedszkolnego, powinno wprost wynikać, czy świetlica jest organizowana dla przedszkolaków oraz czy dzieci te mogą korzystać z niej wspólnie z uczniami klas I – III (art. 84 ust. 2 pkt 4 UoSO). Przepis art. 67 ust. 4 UoSO o pozostawaniu pod opieką jednego wychowawcy świetlicy 25 uczniów ma zastosowanie do szkół publicznych. Szkoła niepubliczna zagadnienie to powinna określić w statucie lub innej dokumentacji dotyczącej organizacji, a liczba opiekunów powinna zapewniać dzieciom przebywanie w świetlicy zgodnie z zasadami bhp. Również od wewnętrznych regulacji zależy, czy dla dzieci uczęszczających do szkoły oraz oddziału przedszkolnego będą prowadzone odrębne dzienniki, czy wspólny. Wychowawcy świetlicy muszą posiadać kwalifikacje określone w § 24 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz. U. z 2015 r., poz. 1264. W szczególności nauczyciel z kwalifikacjami z edukacji wczesnoszkolnej lub przedszkolnej może być wychowawcą świetlicy dla dzieci oddziałów 0 – III (art. 6 ust. 5 pkt 2, art. 7 ust. 3 pkt 6 UoSO). W dzienniku zajęć świetlicowych, w odniesieniu do uczniów szkoły podstawowej odnotowuje się obecność uczniów na poszczególnych godzinach zajęć (§ 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, Dz. U. z 2014 r., poz. 1170 z późn. zm. w zw. z art. 7 ust. 3 pkt 4 UoSO). Prowadzenie dziennika zajęć świetlicowych w odniesieniu do uczniów oddziału przedszkolnego powinno zostać określone w statucie i może być wzorowane na § 3 ust. 2 ww. rozporządzenia, który w odniesieniu do dziennika zajęć przedszkolnych przewiduje wpisywanie godziny przyprowadzania i odbierania dziecka, zaś nie określa zasad prowadzenia dziennika świetlicowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie sposobu konstrukcji statutu naszej szkoły według nowych przepisów. W skład Zespołu Szkół Specjalnych wchodzą: -szkoła podstawowa (8 letnia); - gimnazjum ( klasa II i III); - Szkoła Branżowa I Stopnia kl I oraz zasadnicza szkoła zawodowa (klasa II i III); - Szkoła przysposabiająca do pracy.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dopuszczalne są tzw. "okienka" w pracy nauczyciela przedszkola z racji realizacji w czasie trwania jego pracy zajęć dodatkowych prowadzonych przez innych nauczycieli specjalistów?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel powinien otrzymać wynagrodzenie za przydzielone, a nie zrealizowane zajęcia pozalekcyjne w dniu pracy (np. zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia plastyczne lub sportowe) w związku z wyjazdem na wycieczkę szkolną?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy wewnątrzszkolny system oceniania, regulaminy rady pedagogicznej czy rady rodziców mogą być załącznikami do statutu szkoły? Czy powinny być wpisane do statutu jako kolejne paragrafy? Czy do statutu należy dołączyć uchwałę rady pedagogicznej zawierającą wprowadzane zmiany? Jeśli tak – gdzie należy ją umieścić?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń, który ukończył 18 lat może zablokować konto jednego z rodziców na dzienniku internetowym LIBRUS? Nadmieniam, iż rodzic nie ma odebranych praw rodzicielskich. Czy drugi rodzic musi być poinformowany o zablokowaniu konta na librusie współmałżonka
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe