Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel powinien otrzymać wynagrodzenie za przydzielone, a nie zrealizowane zajęcia pozalekcyjne w dniu pracy (np. zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia plastyczne lub sportowe) w związku z wyjazdem na wycieczkę szkolną?
Odpowiedź jest uzależniona od sposobu przydzielenia nauczycielowi zajęć, a nie tylko od ich pozalekcyjnego charakteru. Jeżeli nauczyciel prowadzi zajęcia w ramach pensum to zachowuje prawo do wynagrodzenia adekwatnego do wymiaru zatrudnienia nawet, jeżeli nie zrealizuje pensum, ponieważ zamiast zajęć z pensum wykonuje pracę na wycieczce szkolnej w ramach zadań statutowych, na podstawie art. 80 i art. 94 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2023 r., poz. 1465) oraz art. 42 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.).
Jeżeli natomiast zajęcia pozalekcyjne są przydzielone jako zajęcia ponadwymiarowe to zasadą jest zachowanie prawa do wynagrodzenia za godziny zrealizowane (art. 80 k.p., uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 1989 r., III PZP 53/88). Ponieważ będąc poza szkołą na wycieczce szkolnej nauczyciel nie pozostaje w gotowości do pracy na terenie szkoły, żeby poprowadzić zajęcia z uczniami obecnymi w szkole, nie zachowuje wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, w ramach których ma przydzielone zajęcia pozalekcyjne, ponieważ nie są spełnione przesłanki z art. 81 § 1 k.p., który przewiduje przyznaje wynagrodzenie za gotowość do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bursa funkcjonuje pierwszy rok i czeka nas rekrutacja na 2015/2016 . Wstępnie przygotowałam projekt rekrutacji w którym umieściłam tzw. deklaracje o kontynuacji zamieszkania. Pracownik wydziału oznajmił, że nie mogę przyjąć takich deklaracji i wszyscy startują od nowa z naborem zgodnie z ustawą z 2013 r . Czytając rekrutację w innych placówkach stosują kontynuację, jak mam uargumentować wydziałowi, że kontynuacja jest właściwa. Proszę o przepis prawny, aby nie twierdzono że coś wymyślam.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o podpowiedź, które decyzje dyrektora, rady pedagogicznej podejmowane są w drodze UCHWAŁY?Dziękuję!
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka dokumentacja obowiązuje w szkole/jaką dokumentację należy przygotować w zakresie wprowadzenia RODO w szkole do dnia 25 maja 2018r. Jakie są obowiązku dyrektora w tym zakresie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Stan prawny na dzień 1 września 2019r. Statutu Ośmioklasowej Szkoły Podstawowej( zmiany)
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o potwierdzenie prawidłowej kolejności działań związanych z postępowaniem rekrutacyjnym do przedszkola, które dysponuje zbyt małą ilością miejsc. 1.przyjmujemy wszystkie dzieci 6l; 2. przyjmujemy dzieci 5 i 4 l. - mają takie samo prawo do wych. przedszkolnego. Dla nich stosujemy kryteria ustawowe, potem kryteria dodatkowe określone przez OP; 3. przyjmujemy dzieci 3 l. z terenu gminy wg kryteriów ustawowych i dodatkowych; 4. jeśli dysponujemy wolnymi miejscami - to rozpoczynamy rekrutację dla spoza gminy; 5. oczywiście pamiętamy o dzieciach kontynuujących przedszkole - dla nich przed rekrutacją tylko deklaracja
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe