Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej poprzedni dyrektor (pracował do 31.08.) przyjął dwulatka (grupa 3, 4-latków) na podstawie umowy z rodzicami. W tej chwili nauczycielka zgłasza, że nie może zapewnić temu dziecku bezpieczeństwa (pomimo, że posiada w tej grupie osobę do pomocy). Jestem dyrektorem od 1.09. i jest to dla mnie trudna sytuacja. Nauczycielka postanowiła zgłosić tę sprawę na posiedzeniu Rady Pedagogicznej i zapisać w protokole. Proszę o pomoc, jak powinnam postąpić.
W umowie zawartej pomiędzy przedszkolem a rodzicami powinny być zawarte warunki, na jakich dziecko jest przyjęte do przedszkola i może uczestniczyć w zajęciach. Oznacza to, że zarówno statut przedszkola, jak i umowa powinna regulować zasady, które muszą być przestrzegane przez strony związane umową. W pytaniu nie wyjaśniono przyczyn powodujących trudności w zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku, jednakże proponuję przeprowadzić rozmowę z nauczycielką oraz rodzicami, wspólnie ustalić rozwiązania. Należy przy tym mieć na uwadze, że ustawa dopuszcza przyjęcie dziecka, które ukończyło 2,5 roku.
Podstawa prawna:
Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.)., w szczególności art. 14 ust. 1. Art. 14. 1. Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku 3-6 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego, z zastrzeżeniem art. 14a ust. 5. (…) 1b. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
-
Wzór umowy zawartej między rodzicami a przedszkolem niepublicznym
Liczba stron w dokumencie: 4
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy asystent nauczyciela dla dziecka o niepełnosprawności w stopniu lekkim oraz autyzmem ma spełniać opiekę nad tym dzieckiem w czasie pobytu dziecka na basenie? Dziecko zostało zgłoszone do programu "Umiem pływać" gdzie wraz z rówieśnikami będzie uczyło się pływać pod nadzorem instruktora.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zamówiłam do przedszkola biurko i zapłaciłam za nie środkami z dotacji oświatowej. Producent jednak nie wywiązuje się z umowy i nie dostarczył biurka w umówionym terminie 45 dni.Obecnie minęło już 100 dni od zamówienia, a mebla nadal nie ma, kolejny termin podany przez producenta to 5 listopada ale szczerze wątpię by się wywiązał z tej umowy.
Nie wiem, co mam zrobić. Jako że zakup był na przedszkole, nie mogę się zwrócić o pomoc do Rzecznika Praw Konsumenta. Natomiast podczas kontroli wydatków z dotacji (prowadzonej przez Urząd Miasta) nie będę w stanie wskazać tego zakupionego mebla bo go nie mam, choć środki na nie wydałam.
Producent nie zezwolił mi na odstąpienie od umowy bo rzekomo zamówienie jest w trakcie realizacji. Mam mailowe potwierdzenie(całą korespondencję), że zamówienie powinno być zrealizowane w ciągu 45 dni.
Czy jest jakiś przepis, który chroni taka placówkę jak moja i zobowiąże producenta za zwrot pieniędzy za niedostarczony towar?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła niepubliczna na prawach szkoły publicznej prowadzona przez stowarzyszenie musi posiadać konto na ePUAP?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieją regulacje prawne dotyczące ZFŚS, mówiące o tym, że nauczyciel pracujący w kilku placówkach (lub w jednej na pełny etat) powinien określić, w której korzysta ze świadczeń? Czy powinien otrzymywać świadczenia w każdej szkole? Proszę o podstawy prawne.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o pomoc w zakresie organizacji nauczania ucznia z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym w gimnazjum ogólnodostępnym. W październiku uczennica otrzymała takie orzeczenie. Matka nie chce słyszeć o nauce w szkole specjalnej. Powołałam zespół i organizujemy nauczanie. Jak mam zrealizować 800 godzin plastyki i 830 godzin techniki, 130 godzin muzyki? Czy możemy te zajęcia realizować na różnych przedmiotach i zapisywać w oddzielnym dzienniku tematy dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka? Uczennica nie ma nauczania indywidualnego, a nawet gdyby zaplanować jej po 7-8 godzin tygodniowo tych przedmiotów, zanudziłaby się. Poza tym, ona bardzo chce być w klasie i razem z klasą pracować. Bardzo proszę o pomoc, jak zorganizować nauczanie z korzyścią dla dziecka, ale zgodnie z litera prawa.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe