Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dnia 7.05.2019r wpłynęła do dyrektora przedszkola opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wystawiona przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną, dyrektor nie otrzymał orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy dyrektor ma obowiązek odnotowania tego dziecka w SIO, powołania zespołu, opracowania IPET?
Jeżeli przedszkole jest w stanie spełnić zalecenia z opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, w tym dysponuje odpowiednimi warunkami lokalowymi i kadrowymi, obejmuje dziecko tymi zajęciami – art. 127 ust. 5 i 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Dyrektor powołuje zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, który opracowuje indywidualny program wczesnego wspomagania - art. 127 ust. 5 PO, § 2 i § 3 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, Dz.U. z 2017 r., poz. 1635. Natomiast dla dziecka nie opracowuje się IPET, skoro dyrektor nie otrzymał orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego – art. 127 ust. 3 PO. Objęcie dziecka WWRD wykazuje się w SIO – art. 3 ust. 2 pkt 1, art. 12 i art. 42 pkt 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej, Dz.U. z 2018 r., poz. 1900.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Sytuacja- konflikt na przerwie między uczniami, nauczyciel dyżurujący oraz wychowawca wyjaśnili sprawę. Jeden z uczniów włączonych w ten konflikt po powrocie do domu poskarżył się matce, że został uderzony przez kolegę rakietką (przedramię).Żaden z nauczycieli tego nie widział, sam "poszkodowany" też tego nie zgłosi, nie skarżył się na ból itp. Matka była u lekarza, zakończyło się tylko siniakiem (?). Teraz matka pyta o polisę OC nauczycieli .
Pytanie takie- czy szkoła powinna mieć sporządzony protokół powypadkowy? - wg świadków zdarzenia , był to incydent, nie wypadek , a sam uczeń również tego nie zgłosił. Wychowawca sporządził notatkę z samego zajścia(bardziej analizując konflikt między uczniami).
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogłabym zapoznać się z przykładowym regulaminem ewidencjonowania i wypożyczania w szkole podręczników dotacyjnych (dotyczy to już teraz kl.1,2 i 4) Nie istniał do tej pory w szkole.
To mój pierwszy rok dyrektorowania, nie jest lekko...
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Przedszkole ma opracowane i wdrożone programy: wychowawczy i profilaktyczny. Od 1 września 2017r. w przedszkolu nie będzie obowiązywał żaden z tych programów. W jaki sposób uchylić ważność tych programów? Czy pozostawić te programy do dalszej realizacji?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Zespół szkół tworzy ; LO,Technikum, Branżowa Szkoła I Stopnia i Branżowa Szkoła II Stopnia (970 uczniów, 85 nauczycieli). Zorganizowanie zebrania Rady Pedagogicznej zawsze rodzi problemy dla jednej z grup nauczycieli np. nauczycieli zaj. praktycznych. Czy dyrektor skracając lekcje do 30 minut w dniu planowanego Zebrania Rady Pedagogicznej łamie uregulowania prawne. Jeśli tak, to jakie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jak opracować procedurę postępowania w placówce z dzieckiem , które ma stomię wątrobową. Jaki jest stan prawny. Czy nauczyciel ma obowiązek wymiany worka stomijnego gdy np. się odklei i dziecko zanieczyści się żółcią? Jakie warunki higieniczne są wymagane do tego typu zabiegów ? Jakie jest ryzyko zainfekowania stomii wątrobowej? Jakie obowiązki spoczywają na dyrektorze placówki w związku z takim dzieckiem? Jak prawidłowo zgodnie z obowiązującym prawem zorganizować pracę i pomoc takiemu dziecku?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe