Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W ramach władzy rodzicielskiej (art. 95 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 788 z późn. zm.), wyłącznie...

PORADA PRAWNA

Jak opracować procedurę postępowania w placówce z dzieckiem , które ma stomię wątrobową. Jaki jest stan prawny. Czy nauczyciel ma obowiązek wymiany worka stomijnego gdy np. się odklei i dziecko zanieczyści się żółcią? Jakie warunki higieniczne są wymagane do tego typu zabiegów ? Jakie jest ryzyko zainfekowania stomii wątrobowej? Jakie obowiązki spoczywają na dyrektorze placówki w związku z takim dzieckiem? Jak prawidłowo zgodnie z obowiązującym prawem zorganizować pracę i pomoc takiemu dziecku?

W ramach władzy rodzicielskiej (art. 95 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 788 z późn. zm.), wyłącznie rodzice są zobowiązani do opieki nad dzieckiem, dbania o jego zdrowie, w tym odpowiedniej pielęgnacji w chorobie oraz ubiegania się o świadczenia zdrowotne z NFZ np. o długotrwałą opiekę pielęgniarską, świadczoną na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1480).
Do podstawowych obowiązków nauczycieli należy rzetelnie realizowanie zadań związanych z powierzonym stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami przedszkola: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole (art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2014 r. poz. 191). Nauczyciel nie powinien wyręczać rodzica w dokonywaniu zabiegów w związku ze schorzeniem dziecka. Taki obowiązek nie wynika z ww. przepisów. Nie spoczywa również na dyrektorze przedszkola, ponieważ nie mieści się w obowiązku sprawowania opieki nad uczniami oraz stwarzania warunków harmonijnego rozwoju psychofizycznego, ani z obowiązku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w przedszkolu zarówno dzieciom chorym, jak i zdrowym w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.).

Nauczyciele i dyrektor nie mają obowiązku wymiany worka stomijnego – obowiązek ten spoczywa wyłącznie na rodzicach. Również to rodzice powinni poinformować placówkę o wymaganiach higienicznych oraz zagrożeniach zdrowia dziecka, wynikających z zaleceń lekarza lub pielęgniarki. Rodzicom należy zgłaszać wszelkie niepokojące objawy, wzywać ich do stawienia się w placówce celem dokonania niezbędnych zabiegów lub odebrania dziecka przed zakończeniem zajęć. Jeżeli rodzice nie reagują na wezwania, a personel nie jest w stanie stwierdzić, czy objawy lub zapełniony worek stomijny zagrażają zdrowiu lub życiu dziecka, należy wezwać pogotowie. Dyrektor i nauczyciele nie powinni na własną rękę próbować wykonywać jakichkolwiek zabiegów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dany pracownik placówki zgodził się na wykonywanie określonych czynności oraz zapoznał się z zaleceniami lekarskimi. O wszelkich wykonanych zabiegach rodzice powinni być na bieżąco informowani. Ułatwi to odnotowywanie terminów i rodzaju wykonanych czynności, z ewentualnymi adnotacjami o reakcjach organizmu. Opieka nad dzieckiem powinna w szczególności polegać na ścisłej współpracy z rodzicami, a w razie potrzeby i możliwości należy wprowadzić zmiany w otoczeniu dziecka, zgodne z zaleceniami lekarskimi i uczulić inne dzieci, aby zwracały szczególną uwagę na chorego rówieśnika oraz zachowały ostrożność w związku z jego wymaganiami zdrowotnymi i workiem, który może ulec uszkodzeniu.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT