Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zespół szkół tworzy ; LO,Technikum, Branżowa Szkoła I Stopnia i Branżowa Szkoła II Stopnia (970 uczniów, 85 nauczycieli). Zorganizowanie zebrania Rady Pedagogicznej zawsze rodzi problemy dla jednej z grup nauczycieli np. nauczycieli zaj. praktycznych. Czy dyrektor skracając lekcje do 30 minut w dniu planowanego Zebrania Rady Pedagogicznej łamie uregulowania prawne. Jeśli tak, to jakie?
Zgodnie § 10 ust. 1 rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z2019 r. poz. 502) godzina lekcyjna trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie nie krótszym niż 30 i nie dłuższym niż 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć, o którym mowa w art. 110 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082). Zgodnie z art. 110 ust. 4 Prawa oświatowego na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacji szkoły dyrektor szkoły, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy, ustala tygodniowy rozkład zajęć określający organizację zajęć edukacyjnych.
Ocena czy zachodzą przesłanki zastosowania tego przepisu należy oczywiście do dyrektora. Decyzja o prowadzaniu zajęć w czasie nie krótszym niż 30 minut jest decyzją dyrektora o charakterze uznaniowym. Przepisy prawa oświatowego nie zawierają wprowadzających żadnych sankcji związanych z nadużywaniem przedmiotowego przepisu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie, jak powinno wyglądać ogłoszenie statutu jako tekstu jednolitego, na jaka podstawę prawną się powołać ogłaszając tekst jednolity.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wskazanie propozycji dokumentów związanych z realizacją przez nauczycieli zajęć wspomagających. (Czy może to być np. umowa z nauczycielem, czy też inna forma, np. zarządzenie dyrektora szkoły?).
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- PROSZĘ O PRZYGOTOWANIE UCHWAŁY RADY PEDAGOGICZNEJ ODNOŚNIE STATUTU. PRZEDSZKOLE PUBLICZNE SAMORZĄDOWE.
OPRACOWANO NOWY STATUT.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację przepisów dotyczących Regulaminu Pracy w szkole podstawowej, a mianowicie przyznawania świadczeń, w tym przypadku herbaty. W obecnych zarządzeniu widnieje zapis, że wszyscy pracownicy otrzymują 100 g herbaty miesięcznie (proporcjonalnie do wymiaru i czasu zatrudnienia). Zapis chcielibyśmy zmienić tak, aby pracownicy zamiast 100 g herbaty otrzymywali "napoje gorące" czyli np. herbatę, kawę do użytku na terenie szkoły. Nie wręczać każdemu pracownikowi "przydziału" tylko zostawić do wspólnego użytku (w pokoju nauczycielskim, w pomieszczeniu gosp. dla pracowników niepedagogicznych) kawę i herbatę.
Czy istnieje możliwość w ramach tych środków zakupu ekspresu do kawy (lub w leasing) do użytku pracowników?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo prosze o przykład procedur związanych z zamykaniem szkoły przez pracowników obsługi wieczorem (zamykanie drzwi, krat okien itp)Czy istnieje jakaś książka kontroli w której odnotowuje się codziennie o zamknięciu szkoły zgodnie z procedurami.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe