Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dnia 21 listopada 2023 r. nauczycielowi kończy się urlop rodzicielski. Od dnia 23 listopada 2023 r. chce skorzystać z urlopu uzupełniającego za rok 2022 i 2023.
- Czy urlop uzupełniający byłby w terminie od 23 listopada 2023 r. do 28 lutego 2024 r.? W roku 2022 r. skorzystał z ferii zimowych. Po urlopie uzupełniającym nauczyciel chce iść na urlop wychowawczy.
- Czy powinien w takiej sytuacji wykorzystać jeszcze z urlopu za czas ferii w 2024 r.?
- Czy jeżeli nauczyciel planuje powrót do pracy od 1 września 2024 r., to czy w związku z tym do kiedy powinien trwać urlop wychowawczy?
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela; t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967 z późn. zm.).
Stosownie do art. 66 ust. 1 KN w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Nauczyciel nabywał prawo do urlopu wypoczynkowego za rok 2022 r. i 2023 r. odpowiednio z dniem 1 stycznia 2022 r. i 1 stycznia 2023 r. W roku 2022 nauczyciel korzystał z urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych, ale nie korzystał z ferii letnich. Za rok 2022 r. nauczycielowi należy się urlop wypoczynkowy uzupełniający w wymiarze 6 tygodni, za rok 2023 - 8 tygodni. Łącznie 14 tygodni urlopu uzupełniającego, który pracownik zacznie 22 listopada 2023 r. i skończy 28 lutego 2024 r.
Na podstawie art. 65 Karty Nauczyciela nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym. W roku kalendarzowym 2024 r. nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia 2024 r. Wskazane by było wykorzystanie przez niego urlopu wypoczynkowego za rok 2024 w czasie ferii zimowych i ewentualne udzielenie pozostałej części urlopu zaległego z lat 2022 i 2023 po feriach zimowych.
Zgodnie z art. 67c ust. 2 KN nauczycielowi, który w związku z rozpoczęciem urlopu wychowawczego nie mógł wykorzystać przypadającego w okresie letnich ferii szkolnych urlopu wypoczynkowego, do którego nabył prawo - termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na koniec zajęć szkolnych. Skoro zatem za rok 2024 r. nauczyciel nabył prawo do urlopu wypoczynkowego i w tym samym roku rozpocznie korzystanie z urlopu wychowawczego i jednocześnie w tym samym roku planuje powrót do pracy, to urlop wychowawczy powinien się kończyć z dniem 21 czerwca 2024 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest zatrudniona w szkole od 1.03.2011 r. na zastępstwo nieobecnej nauczycielki, której przewidywalny termin powrotu do pracy wypadnie w marcu 2012 r. Czy nauczycielce zatrudnionej na zastępstwo należy zapłacić za cały urlop przypadający w okresie ferii letnich tj. w lipcu i sierpniu 2011 roku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można uznać, że osoba mająca licencjat z filologii angielskiej oraz magistra dydaktyki języków obcych ma kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w szkole średniej?
- Nauczyciel przedszkola zgubił wydane w roku 1998 świadectwo pracy i złożył wniosek o duplikat. Jak powinien wyglądać duplikat – czy należy drobić ksero i opatrzyć pieczątką za zgodność z dokumentacją pracowniczą, czy powinien być wystawiony duplikat na aktualnym wzorze świadectwa pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie związane z zawarciem umowy. Nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego ma pełen etat i dodatkowe godziny na świetlicy. Czy w związku z tym musi mieć zawartą dodatkową umowę jako nauczyciel wychowawca świetlicy? Czy wystarczy rozliczyć to jako godziny ponadwymiarowa (płatne jako godz. świetlicy)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące wyliczenia wymiaru urlopu. W szkole nauczyciele zatrudnieni są w oparciu o kodeks pracy. Podstawą jest 40-godzinny tryb pracy, jednak pensum wynosi 20 godzin. Pozostały czas to czas na zajęcia opiekuńcze i pracę w domu/szkole. Jest to czas nieewidencjonowany. Jak mam obliczyć wymiar godzinowy urlopu pracownika zatrudnionego na niepełny wymiar etatu, np.: nauczyciel pracuje we wtorki (2 godziny), środy (3 godziny). Daje to pięć godzin lekcyjnych - 1/4 pensum. Bierze tydzień urlopu. Jest to 5 godzin lekcyjnych, jednak pół etatu zakłada także dodatkowe 5 godzin nieewidencjonowane. Jak wobec tego rozliczyć te godziny? Czy od puli pozostałego urlopu odejmuję 5 czy 10 godzin? A jeśli 10 godzin, to jak mam to rozpisać? Na które dni? Czy mogę założyć, że nieewidencjonowane godziny są przepracowane w dni w które nauczyciel nie pracuje? Czy liczyć podwójnie w dni, w które pracuje? A jeśli tak, to czy mogę policzyć np. 12 godzin w dniu, gdy nauczyciel ma 6 godzin lekcyjnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe