Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy zatrudniając kolejny raz (przekroczę limit 3 umów lub 33 miesięcy) nauczyciela mianowanego na rok szkolny 2022/2023 (w wymiarze 3/18, zatrudnienie surdopedagoga dla 2 konkretnych uczniów, na podstawie Karty Nauczyciela) muszę zgłosić fakt naruszenia limitu zatrudnienia do PIP? Co należy dołączyć do umowy zawieranej z nauczycielem żeby umowa z automatu nie przekształciła się w umowę na czas nieokreślony?
Zgodnie z art. 10 ust. 12 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, zgodnie z ust. 7, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony przekracza okres, o którym mowa w ust. 12 (t.j. okres 36 miesięcy), z dniem następującym po upływie tego okresu, stosunek pracy przekształca się:
1) w przypadku nauczyciela kontraktowego – w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony;
2) w przypadku nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego – w stosunek pracy na podstawie mianowania, a w przypadku niespełniania warunków, o których mowa w art. 10 ust. 5 pkt 1 i 6 - w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Należy dodać, że przekształceniu nie podlega pierwsza umowa, tylko ta umowa w czasie której następuje upływ okresu 36 miesięcy zatrudnienia. Przekształcenie następuje z mocy prawa. Dyrektor szkoły jedynie potwierdza ten fakt na piśmie. Na podstawie art. 10 ust. 16 KN przekształcenie nie następuje jeżeli umowa na cza określony została zawarta:
1) w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela, jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy;
2) z nauczycielem nieposiadającym kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska;
3) przypadku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu.
Wskazane przepisy mają na celu ograniczenie zatrudnienia na czas określony i wprowadzenie stabilizacji zatrudniania nauczycieli. Jeżeli zostanie przekroczony limit 36 miesięcy i nie zachodzą wyłączenia wskazane w ust. 16, to przekształcenie nastąpi z mocy prawa i dołączanie jakichkolwiek dokumentów do umowy nie zapobiegnie temu skutkowi.
Obowiązek zgłoszenia do PIP jest uregulowany w art. 251 § 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1510) i dotyczy umów na czas określony, w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, które uzasadniają zawarcie umowy terminowej. Jednakże przepisów Kodeksu Pracy nie stosuje się do nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela z uwagi na fakt, że przepis art. 10 KN zawiera samodzielną i odrębną od Kodeksu pracy regulacje ograniczająca zatrudnienie na czas określony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1) W którym miejscu w arkuszach ocen w liceum na podbudowie gimnazjum wpisać wychowanie do życia w rodzinie: dodatkowe zajęcia edukacyjne czy przedmioty uzupełniające?
2) Uczeń w szkole podstawowej w klasie VII uczęszczał na drugi język niemiecki. W klasie 8 chciałby zmienić język niemiecki na język francuski. Czy jest taka możliwość? Jeżeli tak, to na jakich zasadach? Czy na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej wpisuje się wtedy język francuski i język niemiecki?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy na prośbę rodzica, ale dla własnej informacji szkoła jest zobowiązana wydać opinię?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Chcemy zmienić statut szkoły na nowy – jaka będzie podstawa prawna?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy rada pedagogiczna musi podejmować na koniec semestru jakieś uchwały? Proszę o aktualną podstawę prawną do klasyfikacji uczniów.
- Czy do prowadzenia zajęć w szkole dydaktyczno-wyrównawczych potrzebna jest pisemna zgoda rodzica?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe