Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w szkole, w której część nauczycieli prowadzi akcję strajkową reszta może prowadzić zajęcia dydaktyczne?
Tak, nauczyciele, którzy nie strajkują prowadzą zajęcia dydaktyczne realizując swoje ustawowe obowiązki, za które otrzymują wynagrodzenie. Nauczyciel obowiązany jest:
1) rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę;
2) wspierać każdego ucznia w jego rozwoju;
3) dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego;
3a) doskonalić się zawodowo, zgodnie z potrzebami szkoły;
4) kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka;
5) dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.
Podstawa prawna:
USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 967, 2245), w szczególności art. 6; Rozdział 2 - Obowiązki nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka przedszkola brała udział z dziećmi w występach artystycznych podczas pikniku organizowanego na rzecz osób niepełnosprawnych. Występy dzieci miały miejsce w Parku Miejskim, odbywały się w niedzielę i trwały 30 minut. Rodzice przyprowadzali dzieci do parku 20 minut przed występem i odbierali je od nauczycielki zaraz po występie. Chciałam zapytać czy powinnam nauczycielce oddać inny dzień za niedzielę w którą musiała przyjść do pracy czy tylko oddać tyle godzin ile była faktycznie w pracy w niedzielę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia rehabilitacyjne realizowane w ramach rewalidacji muszą odbywać się na terenie Niepublicznego Punktu Przedszkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący wpadł, na pomysł, że aby było taniej będzie transport uczniów taksówką do szkoły z miejsca zamieszkania do szkoły i na powrót. Jest to obwód szkoły, nie ma komunikacji publicznej. Do tej pory przejazd uczniów odbywał się według spisanej umowy z przewoźnikiem, który ma do tego uprawnienia / mały busik/. Czy dyrektor szkoły ma prawo się nie zgodzić na przewóz uczniów taksówką i nie podpisywać umowy w takiej sytuacji? Z przejazdu korzystają uczniowie z klasy I SP 6 lat ponad 3 km i uczniowie z gimnazjum ponad 4 km drogi od domu. Problem jest w tym, że na 6 osób zgłoszonych do przejazdu czasem jadą busem 3 lub 4, czy 5 osób, a czasem wszyscy zgłoszeni do przejazdów. Proszę o poradę.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany wie, że otrzyma wypowiedzenie warunków pracy (zmniejszenie liczby godzin - niepełny etat) z obowiązywaniem od 01.09.2011 r. Bierze od dyrektora zaświadczenie o prawie skorzystania z urlopu zdrowotnego i przynosi zaświadczenie od lekarza o konieczności pójścia na urlop zdrowotny od 30. maja 2011 r.
Jeśli wręczę mu wypowiedzenie w tym samym terminie, to jak potoczy się dalsza procedura? Mogę sobie odpowiedzieć, co będzie, jeśli n-l wyrazi zgodę. Zatrudnię od września kogoś na zastępstwo w ograniczonym wymiarze, potem on wróci na te godziny. Ale co, gdy nie wyrazi zgody? I jeszcze, czy inny n-l może skorzystać z urlopu dopiero od września?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w niepublicznej szkole podstawowej do nagrody jubileuszowej wliczają się inne okresy (np.praca na wsi)? Czy tylko zakończone okresy zatrudnienia? W uchwale zarządu Stowarzyszenia jest zapisane "do okresu pracy uprawniających do nabycia nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia".
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe