Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w statucie szkoły można zaznaczyć, iż uczeń za złe zachowanie może być wykluczony z uczestnictwa np. w wycieczce, dyskotece? Czy jako karę możemy wpisać naganę dyrektora na forum szkoły? Czy może to narusza godność osobistą ucznia?
Przepisy prawa oświatowego nie regulują takich szczegółów pracy szkoły.Wg mojej opinii:1) dopuszczalne jest karanie uczniów opisane w pierwszej części pytania, natomiast 2) nie należy udzielać nagany na forum szkoły.Ważne jest analizowanie zapisów statutowych oraz ich opracowanie z czynnym udziałem wszystkich organów szkoły, bowiem ocenianiu zachowania podlegają obszary: 1) wywiązywanie się z obowiązków ucznia; 2) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej; 3) dbałość o honor i tradycje szkoły; 4) dbałość o piękno mowy ojczystej; 5) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób; 6) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią; 7) okazywanie szacunku innym osobom. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, roczną i końcową ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się według następującej skali: 1) wzorowe; 2) bardzo dobre; 3) dobre; 4) poprawne; 5) nieodpowiednie; 6) naganne.Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej oceny bieżące i śródroczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, a także śródroczna ocena klasyfikacyjna zachowania są ustalane w sposób określony w statucie szkoły.Przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału informują ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły.
Podstawa prawna: 1) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych; 2) Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 44i, art. 44g.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy praktyki wspomagane w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy powinny być wpisane w wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole publicznej w 2006 r. wprowadzono regulamin pracy, który funkcjonuje do dzisiaj.
Szkoła liczy ok. 30 pracowników – nie ma zbiorowego układu pracy.
Czy zgodnie z obecnymi przepisami, które mówią, że "pracodawca zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników wprowadza regulamin pracy, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wystąpi z wnioskiem o jego wprowadzenie", ten regulamin nadal ma moc obowiązującą? Jeśli tak, jakie kroki należy podjąć, aby go zaktualizować?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Uczniowie dobrowolnie podpisali notatkę z rozmowy z dyrektorem i pedagogiem informującą, że potwierdzają zapisy jakie dokonali anonimowo na kartkach (zapisy tyczyły się uwag uczniów dotyczących nauczania danego przedmiotu i wypowiedzi nauczyciela do uczniów). Spotkanie odbyło się na prośbę uczniów i wychowawcy. Notatka została sporządzona na potrzeby szkoły. Czy postąpiono niezgodnie z prawem? Uczniowie mają 14 lat, w klasie nie ma ucznia niepełnosprawnego intelektualnie. Nadmieniam, że rodzice wnosili zastrzeżenia co do pracy nauczyciela.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór wniosku w sytuacji, kiedy rodzic zdecyduje się na kontynuowanie nauki w klasie pierwszej dziecka, które poszło do klasy I w wieku sześciu lat. Takie wnioski muszą złożyć do końca marca. Jak powinien wyglądać w zapisie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- dziękuję za odpowiedż. Analizując dalej ten temat co w takim przypadku jeśli miała orzeczenie o o znacznym stopniu niepełnosprawności to organ prowadzący przyznał 2 godziny na zajęcia rewalidacyjne i 10 godzin na nauczanie indywidualne (czyli funkcjonowanie w środowisku, muzyka z rytmiką itd zgodnie z rozporządzeniem) teraz jeśli ma orzeczenie o głębokim stopniu niepełnosprawności to organ prowadzący przydzieli 10 godzin na zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze. co zrobić z obecnym arkuszem skoro mam tam przydzielone 12 godzin dla nauczycieli, jeśli zmienię aneksem to braknie mi 2 godziny do etatu nauczyciela. jak to prawnie rozwiązać.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe