Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w regulaminie ZFŚS można wprowadzić zapis, że z dofinansowania wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą, pracownicy zatrudnieni lub pełnozatrudnieni nabywają prawo do tego świadczenia po przepracowaniu 2 lat w szkole (podstawa prawna)?
Co do zasady, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest funduszem, który jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej pracodawcy. Pełni on bardzo ważną rolę w realizacji tej działalności. W art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS wyrażona została generalna zasada dysponowania środkami pochodzącymi z funduszu – w oparciu o kryterium socjalne.
Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1352 z późn. zm.) osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.
Jeżeli chodzi o gospodarowanie środkami ZFŚS, to należy pamiętać o tym, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Oznacza to tylko tyle, że świadczenia z funduszu nie należą się każdemu pracownikowi placówki oświatowej, ale tylko osobom będącym w trudnej sytuacji. W środowisku oświatowym panuje przekonanie, że świadczenia z ZFŚS powinny być przyznawane wszystkim pracownikom po równo. Jest to błędne rozumowanie.
Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową. Wynika z tego, że związki działające u pracodawcy niejako powinny być współautorami regulaminu.
Z literalnego brzmienia przepisów wynika, że świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należą się tylko potrzebującym i bez znaczenia jest tu okres i wymiar zatrudnienia. Takie zapisy regulaminu powinny być zakwestionowane przez związki zawodowe, gdyż pozostają one w sprzeczności z celem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak prawidłowo wprowadzać zmiany do statutów szkół i placówek
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dostałam list od ojca trójki dzieci, który porzucił rodzinę.List jest adresowany do dyrekcji szkoły. W liście oskarża nauczycielkę o nieetyczne zachowania w tych trudnych dla dzieci chwilach.Sprawdziłam fakty- zarzuty są bezpodstawne. Odpisałam i zaprosiłam na szczegółowe wyjaśnienia i rozmowę do szkoły. W liście w złym świetle przedstawia swoją żonę. Ten list mógłby być pomocny podczas rozwodu. Czy list mogę pokazać matce i dać jego ksero czy jest on objęty tajemnicą rady pedagogicznej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń klasy 7 roku szkolnym jest nieklasyfikowany z 6 przedmiotów natomiast z jednego ma wystawioną ocenę niedostateczną. Moje pytanie: czy jeśli uczeń nie przystąpi do egzaminu ma z automatu wystawioną z tych przedmiotów ocenę niedostateczną? A jeśli podejdzie ale będzie miał jedną jedynkę - czy wtedy przysługuje mu egzamin poprawkowy w sierpniu?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Czy nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia wychowawstwa klasy? Czy akceptacja arkusza organizacyjnego szkoły przez Radę Pedagogiczną nie powoduje tym samym przyjęcia tego obowiązku?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli dyrektor wyznacza dni wolne od zajęć dydaktycznych, które określa rozporządzenie, ale musi zapewnić w szkole zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, to proszę o informacje - czy nauczyciele powinni wtedy być obecni w szkole, czy można im wyznaczyć dyżury, jak to ma wyglądać, żeby było zgodnie z prawem.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe