Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Czy nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia wychowawstwa klasy? Czy akceptacja arkusza organizacyjnego szkoły przez Radę Pedagogiczną nie powoduje tym samym przyjęcia tego obowiązku?
Zgodnie z Ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.):
Art. 39. 1. Dyrektor szkoły lub placówki w szczególności: 1) kieruje działalnością szkoły lub placówki i reprezentuje ją na zewnątrz; (…) 6) wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych; 3. Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach: 1) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki.
Art. 41. 2. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności: 1) organizację pracy szkoły lub placówki, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych, oraz organizację kwalifikacyjnych kursów zawodowych, jeżeli szkoła lub placówka takie kursy prowadzi; (…) 4) propozycje dyrektora szkoły lub placówki w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Oznacza to, że do kompetencji dyrektora należy przydzielanie obowiązków nauczycielom, natomiast rada pedagogiczna propozycje te opiniuje. Dobrym zwyczajem praktykowanym przez dyrektorów jest przeprowadzenie rozmowy i przygotowanie nauczyciela do przyjęcia nowych obowiązków przed zebraniem rady pedagogicznej. Jeśli zakres czynności obejmuje kontynuację pracy nauczyciela w danym oddziale (wychowawstwo, nauczanie przedmiotów), nauczyciel ma świadomość takiej konieczności, natomiast, jeśli nauczyciel otrzymuje nowe obowiązki – rozmowa indywidualna jest znacznie skuteczniejsza. Takie postępowanie nie tylko przygotuje nauczyciela do nowych obowiązków, ale także „zaoszczędzi” czas na zebraniu. Do kompetencji rady pedagogicznej należy opiniowanie m. in. propozycji przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Opinia – w odróżnieniu od uchwały - nie jest wiążąca dla dyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od nowego roku szkolnego będziemy korzystali z nowego boiska z bieżnią do biegów, ale też do rozgrywek w koszykówkę, siatkówkę i oczywiście w piłkę nożną. Gdzie mogę znaleźć wzór regulaminu używania boiska? Czy regulamin musi być wywieszony również na zewnątrz szkoły (na ogrodzeniu) czy wystarczy w miejscu w którym będą wychodzili uczniowie aby skorzystać z boiska? Jeżeli nie ma gotowego regulaminu to co powinien zawierać. Czy taki regulamin powinien być podpisany przez nauczycieli wychowania fizycznego czy też przez uczniów co świadczyłoby o zapoznaniu się z nim?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie procedur zamiany drugiego języka w szkole podstawowej i gimnazjum. Zamiana ta dotyczy stopniowego wycofywania języka rosyjskiego a wprowadzenia języka niemieckiego w klasie IV szkoły podstawowej i w klasie I gimnazjum. Dziekuję
- Szanowni Państwo! Aktualizując /dziś/ Regulamin Rekrutacji w przedszkolu niepublicznym na dokument Ustawy o Systemie Oświaty z jakiego dnia powinnam się powołać. Bardzo proszę o wskazanie z Dziennikiem Ustaw włącznie.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna prawidłowo wyglądać procedura funkcjonowania świetlicy dla uczniów oddziałów gimnazjalnych i jednocześnie uczniów szkoły podstawowej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o aktualne procedury bezpieczeństwa obowiązujące w szkole. Dziękuję.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe