Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych można przeznaczyć środki na wyjazdy i spotkania integracyjne?
Cele na, które mogą być wydane środki zgromadzane w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych są określone w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 923). Zgodnie ze wskazanym przepisem środki funduszu są przeznaczane na:
1) finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu,
2) dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych,
3) tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.
Przez działalność socjalną należy rozumieć usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. W świetle ww. definicji wyjazdy i spotkania integracyjne mogą być formą działalności socjalnej pracodawcy.
Należy jednakże wskazać, że niektóre organy kontrolne wymagają, aby każde środki Funduszu były wydatkowe zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy tj. należy uwzględniać sytuację życiową danej osoby uprawnionej. Istnieją jednakże wyrodki sądowe, w których uznano, że wydatkowanie środków funduszu na organizacje imprez integracyjnych jest możliwe:
1) wyrok SA w Poznaniu z dnia 25 września 2013 r. III AUa 294/13 – z istoty świadczenia wynika, iż trudno przyjąć, że korzystanie z takich form działalności socjalnej jak wycieczki integracyjne ma być uzależnione od tzw. kryterium socjalnego, czyli od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Zaprzecza to istocie tej usługi polegającej na integracji pracowników,
2) wyrok SA w Białymstoku z dnia 13 maja 2015 r. III AUa 43/15 – określenie "socjalny", które stanowi zmienną ustawy z 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, nie może być rozumiane w każdym przypadku jednolicie; u jednego pracodawcy działalność socjalna będzie synonimem wypłat "pomocowych", a u innego określenie to będzie mogło przybrać znacznie szersze granice, obejmujące sfery nie utożsamiane co do zasady z "socjalem", takie jak działalność integracyjna o podłożu kulturalno-oświatowym, czy sportowo rekreacyjnym.
Reasumując, jeżeli w regulaminie funduszu pracodawca przewidział możliwość organizowania imprez o charakterze socjalnym mających na celu integrację załogi zakładu pracy, powszechnie dostępnych dla wszystkich pracowników, to imprezę taką można rozliczyć z pominięciem kryterium dochodowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę podać jakie wzory świadectw ukończenia szkoły (w tym kolor giloszy) obowiązują w tym roku szkolnym
w klasach I-VIII szkoły podstawowej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- WITAM PROSZĘ O WZÓR WNIOSKU O ŚRODKI NA DOSKONALENIE ZAWODOWE NAUCZYCIELI W OPARCIU O WIELOLETNI PLAN DOSKONALENIA NAUCZYCIELI. POZDRAWIAM
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Ojciec dziecka powierzył opiekę notarialnie dziadkom (rodzice żony), która zginęła w wypadku, są to opiekunowie faktyczni od śmierci córki. Dziadkowie wystąpili do sądu o prawne sprawowanie opieki nad wnuczką. Poproszono szkołę o wydanie opinii o uczennicy (PCPR). Zamieściłam tam informacje o obowiązkach prawnego opiekuna. Ustawa o systemie oświaty, która wyraźnie określa obowiązki rodzica wobec własnego dziecka w zakresie edukacji, natomiast w art. 3 pkt 10 ustalono, że w zastępstwie za rodzica może występować także prawny opiekun dziecka. Sprawę dziadków o sprawowanie opieki oddalono, a ja mam wyjaśnić do sądu rodzinnego dlaczego podważam decyzję notarialną. Akt notarialny dostarczono już po złożeniu wniosku o opiekę nad dzieckiem w sądzie, wcześniej ojciec ręcznie upoważnił babcię do działania w jego imieniu.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Od 5.11.2019 r. do 11.06.2020 r. przebywałam na L4 ciążowym, zostało mi do wybrania do końca 2019 r. 8 dni urlopu oraz 35 dni w następnym 2020 r. Kadencja wygasła 31.08.2020 r. Od 11.06.2020 r. do 10.06.2021 r. przebywam na urlopie macierzyńskim już jako nauczyciel od 1.09.2020 r. Ile należy mi się dni urlopu uzupełniającego? Czy liczą się dni niewykorzystanego urlopu jeszcze w kadencji dyrektorskiej i następnie jako nauczyciel? Ile dni w sumie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli uczeń posiada zwolnienie z wf z ćwiczeń wymagających wysiłku fizycznego- biegi długo i średniodystansowe itp. to czy wystarczy taką adnotację zapisać w do tej pory wystawianych decyzjach zwalniających z wf czy należy opracować jakiś inny druk, czy macie Państwo w swojej bazie takie decyzje?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe