Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
WITAM PROSZĘ O WZÓR WNIOSKU O ŚRODKI NA DOSKONALENIE ZAWODOWE NAUCZYCIELI W OPARCIU O WIELOLETNI PLAN DOSKONALENIA NAUCZYCIELI. POZDRAWIAM
Wzór wniosku z planem wieloletnim dostępny na stronach Portalu w zakładce Dokumenty organizacyjne.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków.
§ 6. 1. Dyrektor szkoły lub placówki opracowuje wieloletni plan doskonalenia zawodowego nauczycieli, mając na uwadze:
1) program rozwoju szkoły lub placówki i związane z tym potrzeby kadrowe,
2) plany rozwoju zawodowego poszczególnych nauczycieli,
3) wnioski nauczycieli o dofinansowanie form doskonalenia zawodowego, o których mowa w § 2 ust. 2.
2. Organ prowadzący opracowuje na każdy rok budżetowy plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, o których mowa w § 2, biorąc pod uwagę wnioski dyrektorów szkół i placówek przygotowane z uwzględnieniem planu, o którym mowa w ust. 1, złożone do dnia 30 listopada danego roku.
Oznacza to, że dyrektor co roku składa wniosek do organu prowadzącego o dofinansowanie do form doskonalenia zawodowego nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy placówką prowadzoną przez stowarzyszenie. Zgodne z Art. 80. sys. oświaty Przedszkola, o których mowa w ust. 1, otrzymują na każdego ucznia z budżetu gminy dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę, pomniejszonym o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego. W przypadku braku na terenie gminy przedszkola prowadzonego przez gminę, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkoli publicznych, pomniejszone o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy. Podstawą do ustalenia w/w kwoty dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez gminę. Czy w związku z tym do ustalenia kwoty przewidzianej na jedno dziecko gmina może brać pod uwagę liczbę dzieci biorących udział w projekcie unijnym (utworzenie 3 nowych oddziałów ), a nie uwzględnia kwoty przewidzianej na realizację projektu. Takie obliczanie kwoty dotacji dla przedszkoli prowadzonych w naszej gminie przez stowarzyszenia znacznie zaniżyło koszty przekazywane przez gminę na jedno dziecko w tychże placówkach.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli szkoła organizuje wycieczkę krajową lub zagraniczną wspólnie z biurem podróży, to kto w imieniu szkoły podpisuje umowę z biurem podróży? Czy może to zrobić nauczyciel będący kierownikiem wycieczki?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W naszym przedszkolu od wielu lat działa monitoring wizyjny skierowany wyłacznie na plac zabaw. Czy w świetle nowych przepisów RODO trzeba konsultować jego obecność z organem prowadzącym, rodzicami, czy te konsultacje dotyczą tylko nowo zakładanego monitoringu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zespołu, pensum łączone: 13h dydaktycznych i 20h biblioteki. Pensum 24 h, czyli 11h to uzupełnienie etatu, a 9h to godziny ponadwymiarowe. Uznałam, że w czasie nauczania zdalnego nie wypłacam godzin ponadwymiarowych biblioteki, podobnie jak świetlicy, którą nauczyciele wcześniej realizowali jako godziny ponadwymiarowe. Nauczycielka nie zgadza się z tą decyzją, ponieważ uważa, że ona nagrywała bajeczki dla dzieci i wysyłała je, była tez w gotowości do pracy, a więc powinna otrzymać nadgodziny. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Podległy nauczyciel notorycznie uchyla się od hospitacji zajęć lekcyjnych,pomimo harmonogramu. Na zapowiedzianą hospitację nie przychodzi do pracy przedstawia tygodniowe L4. Niezapowiedzianą- uchyla się od przeprowadzenia lekcji.Jedna hospitacja tak wyglądała : Nauczyciel odmówił przeprowadzenia lekcji , siedział przy biurku 40 min.,panowała cisza, dyrektor czyli ja zajęłam ławkę na końcu, przyglądałam i przysłuchiwałam się ciszy, uczniowie pozostawieni bezczynnie coś szeptem mówili do siebie.W mojej ocenie- stan niedopuszczalny, porażka. Nauczyciel z 25 letnim stażem pracy zachowuje się niekompetentnie,kategorycznie odmówił prowadzenia lekcji w mojej obecności -Technika kl. V. Brak rozkładów nauczania ,wpisy do Dziennika lekcyjnego-chaos. Próbuje od trzech lat zobaczyć lekcję Tej nauczycielki. Wobec niemożności zamierzam wystawić negatywną ocenę pracy. Przygotowałam projekt oceny pracy, ale nie udało mi się uzyskać podpisu- nauczycielka przebywa na
L4 do dzisiaj. Jak powinnam dalej postąpić- czy wysłać listem poleconym projekt oceny? Dyrektor SP.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe