Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę z nauczycielem kontraktowym, zatrudnionym aktualnie na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin, można wypowiedzieć umowę w trybie art. 27 KN uzasadniając wypowiedzenie " Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę są zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnienie Pani na stanowisku nauczyciela ". Czy w takim przypadku nauczycielowi temu przysługuje na podstawie art. 20 ust. 5c KN prawo do przejścia w stan nieczynny?
Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.
5c. Wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy wygasa. Wygaśnięcie stosunku pracy powoduje dla nauczyciela skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w zakresie świadczeń przedemerytalnych.
Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
2. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony może nastąpić w każdym czasie i bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż jeden rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia.
3. Do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony stosuje się również przepisy art. 23 ust. 1 pkt 3-6, ust. 2 pkt 3-6 oraz ust. 3-5.
Z nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony można rozwiązać umowę w trybie i z przyczyn art. 20.1 pkt 2. Jeśli nauczyciel złoży wniosek o przeniesienie go w stan nieczynny - wypowiedzenie staje się bezskuteczne (art. 20.1.pkt 2).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole mam nauczyciela zatrudnionego w oddziale przedszkolnym na 11/22 etatu. Czy można go zatrudnić na 8/26 etatu w świetlicy, jako doraźne zastępstwo na przynajmniej 6 miesięcy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy zapłacić za zastępstwo za nieobecnego n-la,gdy: - n-l realizuje na zastępstwie swój przedmiot, - n-l przedmiotowiec realizuje godzinę zgodnie z podstawą programowa? Czy tylko 2 przypadek traktujemy jako zastępstwo? Proszę o podstawę prawną
- Szkoła od września przymierza się do utworzenia klasy integracyjnej. Czy nauczycielowi wspomagającemu pracującemu w tej klasie przysługuje dodatek za uciążliwe warunki pracy?
- Pytane dotyczy dni przysługującego urlopu dla nauczyciela, który zatrudniony jest w zespole szkół, w skład którego wchodzi przedszkole. W etacie ma godziny w szkole i w przedszkolu. Jako nauczyciel szkoły urlop przysługuje mu w ferie, w lipcu i sierpniu. A jaki wymiar urlopu temu nauczycielowi przysługuje w przedszkolu? Przedszkole pracuje w ferie i w sierpniu. Nauczyciel ten ma 3 godziny tygodniowo w przedszkolu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń z Zespołem Aspergera, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w szkole ponadgimnazjalnej realizował w roku szkolnym 2017/2018 nauczanie indywidualne. Nauczyciele prowadzący zajęcia z uczniem otrzymywali dodatek za pracę wykonywaną w warunkach uciążliwych. W bieżącym roku szkolnym zespół nauczycieli i specjalistów dokonując wielospecjalistycznej oceny ustalił, że uczeń będzie na wybrane zajęcia uczęszczał wspólnie z klasą a pozostałe zgodnie z zapisami zawartymi w paragrafie 6 pkt. 8 Rozporządzenia MEN z dnia 28.08.2017 r. będą realizowane indywidualnie z uczniem. Czy w tej sytuacji nauczycielom będzie przysługiwał dodatek za pracę wykonywaną w warunkach uciążliwych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe