Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole mam nauczyciela zatrudnionego w oddziale przedszkolnym na 11/22 etatu. Czy można go zatrudnić na 8/26 etatu w świetlicy, jako doraźne zastępstwo na przynajmniej 6 miesięcy?
Zgodnie z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela, w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Ze swoim pracownikiem można zawrzeć drugą umowę o pracę pod warunkiem, że będzie to inne stanowisko. W przypadku nauczyciela oddziału przedszkolnego i wychowawcy świetlicy warunek ten zostałby spełniony - są to dwa różne stanowiska.
Należy jednak sprawdzić, czy organ prowadzący ustalił w formie uchwały tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin (art. 42 ust. 7 pkt 3 KN). Wówczas nauczycielowi można, w sposób określony przez organ prowadzący, ustalić tzw. łączone pensum na czas określony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor publicznej szkoły podstawowej ma obowiązek zapewnić to samo stanowisko pracy nauczycielowi powracającemu z urlopu dla poratowania zdrowia?
Nauczyciel dyplomowany jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela matematyki na zasadzie mianowania. Z uwagi na sytuację, że powrót nauczyciela z w/w urlopu przypada -w trakcie roku szkolnego tj. 01.04.2025r. Dyrektor aby nie zaburzać organizacji pracy szkoły , chciałby aby do końca roku szkolnego przydzielić wracającemu nauczycielowi godziny pracy w świetlicy szkolnej lub
w bibliotece szkolnej. Czy dyrektor może przydzielić czasowo nauczycielowi w/w obowiązki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownikowi 40 lat pracy wypada 15.10.2016 r. (płatna z końcem miesiąca czyli 31.10.2016). W ciągu swojej pracy na przełomie lat wykorzystał 18 dni urlopu bezpłatnego (w różnych okresach). Czy te 18 dni powinny być liczone od 01.11.2016 i nagroda wypada 28.11.2016 czy od 16.10.2016 i wypada na 10.11.2016 płatna na koniec miesiąca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy prezes zarządu spółki będącej organem prowadzącym dla szkoły niepublicznej może być jednocześnie zastępcą dyrektora tej szkoły i jeśli tak, to czy może być zatrudniony na podstawie umowy zlecenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy któryś przepis prawa oświatowego stanowi o terminie, w którym dyrektor ma obowiązek powiadomić na piśmie nauczyciela - stałego pracownika szkoły o szczegółowym przydziale czynności na nowy rok szkolny? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy w kwietniowej wersji projektu arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przewidziano pełny etat dla nauczyciela, więc nie jest brane pod uwagę ograniczenie etatu, a jedynie dostosowanie przydziału konkretnych czynności (godzin lekcyjnych) zgodnie z kwalifikacjami, które posiada taki nauczyciel. Czy nauczycielowi, który przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym i nie pojawia się w szkole, wystarczy taką informację przekazać przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czy też wymagane jest co najmniej 3-miesięczne wyprzedzenie czasowe? Przypominam, że chodzi jedynie o szczegółowy przydział czynności, a nie o ograniczenie etatu.
- Mam następujące pytania względem urlopu wypoczynkowego nauczycieli edukacji przedszkolnej ("zerówka" w szkole podstawowej), którym przysługuje 35 dni urlopu:
1. Jaki wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym (w podziale na rok 2017 i 2018) przysługuje nauczycielowi, który rozpoczął w naszej placówce pracę (został zatrudniony) 1.09.2017 na zastępstwo do 17.04.2018?
2. Jaki (i czy w ogóle) wymiar urlopu przysługuje w danym roku kalendarzowym 2017 nauczycielowi, który do 31.08.2017 był kierownikiem świetlicy (wykorzystał urlop zgodnie z art. 64 ust. 1 KN), a od 01.09.2017 jest nauczycielem "zerówki"?
3. Nauczyciel (wspomagający) edukacji przedszkolnej do 31.08.2017 r. wykorzystał urlop w ilości 30 dni. Od 1 września nie jest już nauczycielem edukacji przedszkolnej, a klas I-VII - w tej sytuacji należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystane 5 dni urlopu?
4. Nauczyciel wraca z urlopu uzupełniającego (po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim za 2016 rok) 18.04.2018, od 1.09.2018 będzie nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej (kl. I-III) - jaki przysługuje mu wymiar urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe