Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2023/2024
- Wzory dokumentów kontrolnych 2023/2024
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w przypadku nauczania zdalnego organizowanego z domu nauczyciela jest możliwość zapłaty za prąd i internet używany przez nauczyciela do pracy?
Na wstępie należy podkreślić, że prowadzenie zajęć zdalnych do swojej realizacji nie wymaga pracy zdalnej. Nie może więc być utożsamiane. Nauczanie zdalne to potoczna nazwa dla prowadzenia zajęć za pomocą środków komunikacji na odległość. Innymi słowy, są to zajęcia realizowane bez bezpośredniej styczności nauczyciela z uczniami.
Nie jest to równoznaczne z pracą zdalną. Pracę tę zdefiniowano bowiem odrębnie w art. 3 ust. 1 Tarczy antykryzysowej. Otóż w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy:
• określonej w umowie o pracę:
• przez czas oznaczony,
• poza miejscem jej stałego wykonywania,
• w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.
Wobec powyższego zajęcia za pomocą środków komunikacji na odległość powinny być co do zasady prowadzone z miejsca pracy, którą jest szkoła. Natomiast dyrektor będzie mógł polecić wykonywanie takiej pracy poza szkołą np. prowadzenie zajęć z domu nauczyciela lub z innego miejsca. Jednakże brak jest uregulowań odnośnie pokrywania kosztów energii i internetu w przypadku, gdy nauczyciel prowadzi nauczanie z domu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy stwierdzenie obowiązkowy wymiar godzin to to samo co pensum, czy chodzi o wymiar godzin według arkusza organizacyjnego?
- Czy można zatrudnić nauczycielkę (emerytkę) na umowę zlecenie w ramach prowadzenia zajęć nauczania indywidualnego? Jeśli nie, to jak trzeba sporządzić umowę o pracę, kiedy ta nauczycielka miałaby tylko 2 godziny lekcyjne w ciągu miesiąca?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z podwyżką dla nauczycieli ogłoszoną przez MEN ile od września 2019 roku może wynieść maksymalne wynagrodzenie dyrektora niepublicznej placówki oświatowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela, który jest na urlopie dla poratowania zdrowia od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. w szkole jest reorganizacja i zmniejsza się liczba oddziałów i etatów (od września ten nauczyciel będzie miał 12/18 etatu). Nauczyciel od września chciałby skorzystać z zaległego urlopu wypoczynkowego i odejść na świadczenie kompensacyjne (55 lat kończy 17 października 2019 r.) Nauczyciel również chciałby skorzystać z 9 miesięcznej odprawy emerytalnej- czy to prawo będzie mu przysługiwało w październiku? Czy korzystniej dla tego nauczyciela byłoby nie korzystać z zaległego urlopu wypoczynkowego i rozwiązać stosunek pracy a następnie czekać do osiągnięcia wieku tj. do 17 października i złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne? Czy to świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało przy braku stosunku pracy (jaka jest podstawa prawna)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w trakcie urlopu wychowawczego chce podjąć pracę. Ile godzin można przydzielić jej w myśl art. 186 KP. Czy godziny te mogą być realizowane np. w ciągu 2 lub 3 dni?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe