Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w przedszkolu niepublicznym jest konieczność prowadzenia religii w młodszej grupie niż 6-latki. Jaki jest wymagany wymiar prowadzenia religii, czy wystarczy 1x w tygodniu 45min.?
Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r., poz. 1943) publiczne przedszkola organizują naukę religii na życzenie rodziców. Przepis nie ma zastosowania do przedszkoli niepublicznych. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 1992 r. Nr 36, poz. 155 z późń zm.), które m.in. określa wymiar zajęć w przedszkolu (dwa zajęcia przedszkolne – czyli 2 x 60 minut, z których po 15 minut trwa nauka dla dzieci w wieku 3-4 lata i po 30 minut dla dzieci od 5 lat), jak wynika z jego tytułu, nie jest stosowane w przedszkolach niepublicznych. Zatem każde przedszkole niepubliczne decyduje, czy będzie organizowało dla dzieci lekcje religii, ponieważ nie ma takiego obowiązku. W razie podjęcia takiej decyzji, należy zatrudnić nauczyciela posiadającego odpowiednie kwalifikacje – katechetę lub księdza, zgodnie z Porozumieniem pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej z dnia z dnia 31 maja 2016 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii, Dz. Urz. MEN z 2016 r., poz. 21), który dodatkowo legitymuje się imiennym skierowaniem do przedszkola wydanym przez biskupa diecezjalnego. Biskup może uzależnić skierowanie nauczyciela do przedszkola od realizacji zajęć w wymiarze np. jak dla publicznych przedszkoli. Ponadto zgodę na udział w zajęciach powinni wyrazić rodzice przedszkolaków.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi współorganizującemu proces nauczania przysługują dodatki (np. za warunki pracy)? Jeśli tak, to jakie i jaka podstawa prawna to reguluje? Wspomniany nauczyciel współorganizuje proces edukacji w klasie I, do której uczęszcza dziecko z autyzmem.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa na urlopie zdrowotnym od 15.09.2012 do 15.03.2013r. Lekarz medycyny pracy wydał orzeczenie na ten właśnie okres ale stan jej zdrowia nie pozwala na powrót do pracy. Wg Karty Nauczyciela można udzielić urlopu w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo 1 roku. Czy nauczycielka może starać się o wydłużenie tego urlopu o następne pół roku (np. do końca sierpnia 2013), czy też kolejny urlop może otrzymać po 12 m-cach.
Z góry dziękuję za poradę
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o odpowiedź na opisaną niżej sytuację, dotyczącą udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczyciel z wieloletnim stażem, przebywał na urlopie zdrowotnym od dnia 28 listopada 2014 roku do dnia 19 grudnia 2014 roku (pobyt w sanatorium). W miesiącu maju 2015 roku poważnie zachorował, przebywał w szpitalu ponad dwa miesiące, obecnie wykorzystuje urlop uzupełniający po skończonym pobycie w szpitalu i zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z treścią art. 73 ust. 8 KN nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Proszę o informację, czy w zaistniałej sytuacji jest jakakolwiek możliwość by udzielić temu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. Obecny stan zdrowia nie pozwala na jego powrót do pracy. Bardzo dziękuję za udzielenie szczegółowej odpowiedzi popartej przepisami.
- BARDZO PROSZĘ O TREŚĆ UCHWAŁY KLASYFIKACJI ŚRÓDROCZNEJ I KOŃCOWOROCZNEJ ZGODNIE Z OBOWIĄZUJĄCYMI PRZEPISAMI PRAWA, TJ. STAN OD WRZEŚNIA 2015.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy każde zajęcia odbywające się poza szkołą mają status wycieczki? Organizujemy zajęcia w terenie, zajęcia rozwijające zainteresowania-uczniowie odbywają zajęcia surviwalowe. Mamy wątpliwości co do tego jak traktować takie wyjścia , jak je dokumentować i czy konieczny jest w takiej sytuacji wśród opiekunów pracownik pedagogiczny, czy niekoniecznie. Same zajęcia prowadzić zapewne będzie instruktor, który nie ma uprawnień pedagogicznych.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe