Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w placówce wychowania pozaszkolnego należy co roku ( zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. - prawo oświatowe) zatwierdzać nowy program wychowawczo-profilaktyczny? W zeszłym roku szkolnym został zatwierdzony. Jeśli trzeba to czy można go zatwierdzić np. w grudniu, bo wtedy planujemy radę?
Obowiązkowe jest coroczne wprowadzanie nowego programu wychowawczo – profilaktycznego, co wynika z kompetencji organów placówki (art. 26, art. 84 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 – 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). W przypadku, gdy rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego (czyli do 30 września 2019 r.) nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu wychowawczo-profilaktycznego (lub gdy rada rodziców nie działa – samodzielnie powinna go we wrześniu wdrożyć rada pedagogiczna), program ten ustala dyrektor placówki w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez dyrektora placówki obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną lub przez samą radę pedagogiczną, gdy w placówce nie działa rada rodziców. W związku z tym dyrektor miał obowiązek wprowadzenia programu w uzgodnieniu z kuratorem oświaty do czasu wykonania tych zadań przez organy placówki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy Arkusz organizacyjny bursy szkolnej na rok szk. 2017/2018 wymaga zasięgnięcia opinii zakładowych organizacji związkowych? Jeśli tak, proszę o podstawę prawną, na którą powinien powołać się dyrektor bursy zwracając się do organizacji związkowych o wydanie opinii w sprawie Arkusza organizacji bursy na rok szk. 2017/2018. Organ prowadzący w ramach wytycznych do sporządzania Arkusza żąda jako załącznika m.in. kserokopie zakładowych organizacji związkowych powołując się na rozporządzenie MEN z 17 marca 2017 w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U.2017, poz. 649) - czy słusznie? Wydaje mi się, że nie.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w trakcie roku szkolnego rodzic może przenieść dziecko pięcioletnie z niepublicznego punktu przedszkolnego do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W szkole podstawowej rodzice zwrócili się z prośbą o zwalnianie uczniów zdrowych w trakcie obowiązkowych zajęć edukacyjnych np. mają umówioną wizytę u lekarza lub inne sprawy. Dyrektor wyraża zgodę na zwalnianie uczniów jedynie w wtedy kiedy rodzic osobiście odbierze dziecko. Nie wyraża zgody gdy rodzice zwalniają przez telefon, lub na pisemną prośbę. Czy i na jakiej podstawie prawnej dyrektor może zwolnić ucznia bez osobistego odebrania dziecka?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje powinien posiadać członek zespołu orzekającego w niepublicznej poradni psychologiczno - pedagogicznej?Chodzi raczej o pedagoga, ponieważ psycholog, lekarz czy logopeda to raczej jasne.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie odnośnie zapisów rodziców opiekunów prawnych w arkuszach ocen i dzienniku. W arkuszu ocen jest zapis: Imiona i nazwiska rodziców i adresy ich zamieszkania. Co w momencie gdy:
1) Jedno z rodziców nie żyje. Wpisujemy imię i nazwisko drugiego rodzica – nie żyje?
2) Matka jest pozbawiona praw rodzicielskich. Wpisujemy wtedy dane tylko ojca?
3) Opiekunem prawnym dziecka jest babcia, rodzice są pozbawieni praw rodzicielskich. Wpisujemy dane babci?
4) Czy możemy prosić rodzica o potwierdzenie dokumentem, pozbawienia drugiego rodzica praw rodzicielskich? Czy ksero ma być przechowywane w teczce ucznia?
5) Arkusze szkolne powinny być drukowane jedno, czy dwustronnie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe