Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w niepublicznym Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym można zatrudnić osobę z wyższym wykształceniem fizjoterapeutycznym ekonomicznym ale po ukończonych studiach podyplomowych z przygotowania pedagogicznego i oligofrenopedagogiki jako nauczyciela dzieci z umiarkowanym, znacznym i głębokim stopniem upośledzenia umysłowego?
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w ośrodkach umożliwiających dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim oraz dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, a także kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, posiada osoba, która:
1) ukończyła studia wyższe w zakresie oligofrenopedagogiki lub
2) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki, określone w § 2-5, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie oligofrenopedagogiki, lub
3) ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności oligofrenopedagogika.
Aby posiadać kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym, należy posiadać wykształcenie w zakresie prowadzonych zajęć. Kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie placówki określone w § 3 rozporządzania posiada również osoba, która ukończyła studia wyższe na innym kierunku niż prowadzone zajęcia, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Osoba opisana w pytaniu nie posiada kwalifikacji do prowadzenia zajęć z przedmiotów, natomiast posiada wykształcenie odpowiednie do prowadzenia zajęć z dziećmi z niepełnosprawnością umysłową, dla których wymagane jest ukończenie oligofrenopedagogiki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie konsekwencje grożą nauczycielowi, który przebywa na zwolnieniu L4 w jednej szkole a prowadzi zajęcia w drugiej szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo należy rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem pracującym na czas nieokreślony na jego wniosek? Czy wymagany jest jakiś okres wypowiedzenia? Co z kosztami jego doskonalenia zawodowego? Powinien je zwrócić? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
- 1) Błąd w zapisie w umowie o pracę. Z nauczycielką religii, po otrzymaniu przez nią stopnia awansu nauczyciela mianowanego, została sporządzona umowa o pracę, w której został popełniony błąd: "zatrudnienie poprzez mianowanie na czas nieokreślony w wymiarze 10/18". Po podpisaniu umowy błąd z "zatrudnieniem poprzez mianowanie w wymiarze 10/18" został wychwycony, nauczycielkę poproszono o podpisanie prawidłowej umowy odwołując się do Karty Nauczyciela, ale nauczycielka uznaje to jako atak na jej osobę i nie zgadza się na zmianę. Co zrobić? Jak poprawić błąd i całą sytuację?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikom zatrudnionym w szkole na stanowisku sprzątaczki i sekretarza szkoły przysługuje jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyliczyć wynagrodzenie nauczycielowi, który poprosił o 3 godziny urlopu bezpłatnego, na pozostałe 3 godziny tego samego dnia dojechał? Nauczyciel jest zatrudniony 18/18, plus 2 nadgodziny tygodniowo.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe