Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownikom zatrudnionym w szkole na stanowisku sprzątaczki i sekretarza szkoły przysługuje jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych?
Przepis art. 5d ustawy o systemie oświaty stanowi, że status prawny pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Zaś w kwestiach w niej nieuregulowanych stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.Jednomiesięczna odprawa dla pracownika przechodzącego na emeryturę
Na podstawie art. 921 § 1 Kodeksu pracy odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia przysługuje pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę.
Wysokość odprawy w związku z przejściem na emeryturę
Sytuacja opisana w pytaniu dotyczy pracowników niebędących nauczycielami, do których stosuje się w pierwszej kolejności przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Zgodnie z przepisem art. 36 ust. 2 i art. 38 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych (przepisem szczególnym do art. 921 Kodeksu pracy) pracownikom samorządowym przysługuje jednorazowa odprawa przy przechodzeniu na emeryturę w wysokości:
po 10 latach pracy – dwumiesięcznego wynagrodzenia;
po 15 latach pracy – trzymiesięcznego wynagrodzenia;
po 20 latach pracy – sześciomiesięcznego wynagrodzenia.
Wyliczanie okresu pracy uprawniającego do odprawy
Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę wlicza się:
- wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia;
- inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałam zapytać o zasady udzielania zwolnienia nauczycielowi tytułem 2 dni opieki nad dzieckiem do 14 roku życia. Mianowicie jeśli nauczyciel jest pełno etatowcem to może wybrać 16 godzin lub 2 dni. A jeśli jest zatrudniony na pół etatu ( jak to liczyć?) i czy mówimy o godzinie 60 min., czy 45 minut?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole musi być powołany społeczny inspektor pracy w przypadku gdy są dwa związki zawodowe na terenie placówki???
- Jestem osobą fizyczną prowadzącą placówkę oświatową. W pracy wykonuje zadania dyrektora, nauczyciela. Zgodnie z Ustawą o Systemie Oświaty pobieram wynagrodzenie. W jakiej formie powinnam zawrzeć informacje o moim wynagrodzeniu (uchwała? zarządzenie? decyzja?) i czy wysokość wynagrodzenia jest regulowana jakimiś przepisami?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
czy nauczyciel, który jest w stanie nieczynnym do 29 lutego 2012 r., po okresie jego zakończenia, może być na nowo przyjęty w tej samej placówce na pół etatu ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mając decyzję lekarza medycyny pracy chciał urlop na poratowanie zdrowia. Dyrektor złożył odwołanie od decyzji lekarza medycyny pracy do lekarza wojewódzkiego. W czasie procedury odwołania nauczyciel przebywał na zwolnieniach lekarskich. Niestety lekarz wojewódzki przekroczył termin 30 dni. Czy dyrektor może udzielić urlopu na poratowanie zdrowia na mocy pierwszej decyzji lekarza jeżeli tak to z jaką datą może być udzielony ten urlop. Czy z datą wydania pierwszej opinii biorąc pod uwagę że nauczyciel przebywał na zwolnieniach lekarskich? Czy z datą zakończenia się zwolnienia lekarskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe