Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w szkole musi być powołany społeczny inspektor pracy w przypadku gdy są dwa związki zawodowe na terenie placówki???
Społeczny inspektor pracy wybierany jest i odwolywany przez pracowników danego zakładu pracy, w trosce o systematyczną poprawę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy
oraz w celu zapewnienia związkom zawodowym niezbędnych warunków do sprawowania
skutecznej kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy. Może nim być pracownik danego zakładu pracy, który jest członkiem związku zawodowego i nie zajmuje stanowiska kierownika zakładu pracy lub stanowiska kierowniczego bezpośrednio podległego kierownikowi zakładu. Tak wynika z USTAWY z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy. Zatem to od pracowników zależy, czy zdecydują się na powołanie takiego inspektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik pracujący w pełnym wymiarze czasu pracy w dostarczył orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowanej z dniem 1.04.2021 r. W związku z faktem, iż pracujemy w równoważnym systemie czasu pracy i w różnych dniach pracujemy w różnych godzinach pracy (pon. 9 godz., wt.–czw. 8 godz., pt. 7 godz.), urlop jest rozliczany w godzinach. Z poprzedniego roku pracownikowi pozostało 117 godzin pracy. W związku z powyższym dokonałam obliczeń urlopu przysługującego na 2021 rok. Tzn. 117 godz. z poprzedniego roku + urlop naliczony za okres od stycznia do marca 2021 (jeszcze wtedy wymiar czasu pracy 8-godzinny): 26/12*3 = 6,5 * 8 godz., czyli 52 godz. + okres od kwietnia do grudnia 2021 26/12*9 = 19,5 * 7 godz., czyli 136,5 godz. Razem: 52 + 136,5 = 188,5 godz. + urlop z poprzedniego roku, tzn. 188,5 + 117 = 305,5 godz. 305,5/7 godz. = 43 dni i 4,5 godz. urlopu 7-godzinnego. Urlop nie został zaokrąglony do pełnych dni, ponieważ zaokrągleń dokonujemy tylko w wybranych przypadkach, tzn. dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy (art. 154 § 2) oraz w momencie ustania stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązania takiego stosunku u kolejnego pracodawcy w tym samym miesiącu kalendarzowym (art. 1552a § 3). Nasz pracownik zatrudniony jest na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy. W tym przypadku zasada zaokrąglenia urlopu wypoczynkowego nie ma zastosowania. Proszę o interpretację, czy ww. sposób obliczenia urlopu dla pracownika jest poprawny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o poradę w następującej sprawie: W przedszkolu z oddziałami ogólnodostępnymi i specjalnymi zatrudniono pedagoga (etat: nauczyciel - pedagog), który prowadzi zajęcia rewalidacyjne dla wszystkich dzieci posiadających orzeczenie o kształceniu specjalnym. Czy pedagog ten powinien mieć przyznany dodatek za warunki trudne ze względu na prowadzenie rewalidacji z dziećmi z oddziałów specjalnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony od 01.09.2018 r. złożył wypowiedzenie 28.11.2018 r. ostatni dzień jego pacy to 14.12.2018 r.
Pytanie moje ile mu przysługuje urlopu (chcemy wypłacić ekwiwalent)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole została oddelegowana (na podstawie pisma skierowanego do dyrektora szkoły przez wiceprezesa Zarządu Oddziału ZNP) do pracy w biurze Oddziału ZNP nauczycielka na cały etat tj. 18/18 na okres kadencji. Czy nadal jest ona członkiem Rady Pedagogicznej i czy takie oddelegowanie jest właściwe, jeżeli członkami tej organizacji są nauczyciele wszystkich szkół w gminie oraz szkół średnich podlegających starostwu powiatowemu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie złożył wniosek o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron z dniem 31 sierpnia 2022 r. w związku z możliwością przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Jaka powinna być wpisana podstawa rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy? Nauczyciel nie przedstawił jeszcze decyzji o przyznaniu świadczenia kompensacyjnego. Kiedy należy wypłacić nauczycielowi odprawę emerytalną w związku z przejściem na świadczenie kompensacyjne w dniu rozwiązania stosunku pracy czy po przedstawieniu decyzji o świadczeniu kompensacyjnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe