Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w dniu urlopu okolicznościowego nauczycielowi wypłaca się nadgodziny?
Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracyUrlop okolicznościowy
Urlopem okolicznościowym nazywane są przypadki, w których przepisy prawa przewidują zwolnienie pracownika od pracy. Przypadki te określa rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Prawo do wynagrodzenia
Zgodnie z § 16 za czas zwolnienia od pracy z przyczyn wyszczególnionych w tym przepisie, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalone według przepisów rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.
Zgodnie z § 5 tego rozporządzenia przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.
Zatem w przypadku skorzystania przez nauczyciela ze zwolnienia od pracy – urlopu okolicznościowego – wynagrodzenie za czas tego zwolnienia należy ustalić na podstawie rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli, ale z pewną modyfikacją – otóż § 5 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy (…) nakazuje, aby składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej obliczać z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.
Wobec tego – przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy – należy uwzględnić wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe z miesiąca, w którym przypadało zwolnienie od pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel matematyki w maju przyjął ograniczenie zatrudnienia do 17/18. Obecnie nauczyciel znalazł sobie pracę w innej placówce na 1/2 etatu. Ów nauczyciel chciałby aby teraz (sierpień) ograniczyć mu wymiar zatrudnienia do 10/18, wówczas mógłby spokojnie pogodzić pracę w obu szkołach. Nadmienię, że takie rozwiązanie jest też korzystne dla dyrektora ponieważ godziny dostałby drugi matematyk zatrudniony w szkole. Czy wręczenie ograniczenia jest możliwe w sierpniu? Czy takie ograniczenie w sierpniu można dostarczyć również nauczycielowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik otrzymał decyzję ZUS odmawiającą prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po długotrwałej chorobie. Lekarz Orzecznik ustalił, że pracownik jest niezdolny do pracy, brak jest okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnienia do świadczenia i pracownik jest całkowicie niezdolny do pracy do lutego 2018 r. Pracownik wystąpił o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy w takim przypadku należy rozwiązać z nim umowę o pracę czy też może pozostać zatrudniony jednocześnie pobierając rentę? Co jest korzystniejsze dla pracownika, a co dla pracodawcy? Czy jest to jednoznacznie określone jak pracodawca ma postąpić gdy pracownik przechodzi na czasową rentę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakiej podstawy prawnej użyć, gdy zachodzi konieczność ograniczenia etatu? Sytuacja wygląda następująco: nauczyciel pracuje od ponad 20 lat, uczy historii, wiedzy o społeczeństwie i WDŻ. Ma uznane kwalifikacje do historii i WOS, chociaż skończył kierunek -politologia. Nie ma żadnych kwalifikacji do WDŻ. Mimo rozmowy, nie wyraził chęci uzupełniania kwalifikacji. Do tej pory poprzedni dyrektor przydzielał nauczycielowi godziny WDŻ. Od września ten nauczyciel nie otrzyma tych godzin, gdyż nie ma kwalifikacji, a to spowoduje, że zostanie mu tylko 16/18. Jaka podstawa prawna będzie właściwa w tej sytuacji? Czy można zrobić temu nauczycielowi ograniczenie etatu do 9/18, a pozostałe godziny dać nauczycielowi historii, który ma także kwalifikacje do WDŻ i WOS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pierwsza umowa, którą zawarłam z dyrektorem, była umową na czas określony do końca roku szkolnego. Druga umowa, którą podpisywałam we wrześniu, jest umową na czas nieokreślony. Do tej właśnie umowy wkradł się błąd w dacie – co zauważono dopiero teraz. Mianowicie, został podany rok z pierwszej umowy. W jaki sposób należy dokonać poprawy tej umowy? Czy należy podpisać aneks, czy zastosować inne rozwiązanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy na stanowisko nauczyciela przedszkola można zatrudnić osobę z wykształceniem wyższym Pedagogika II st., specjalność: pedagogika opiekuńczo - resocjalizacyjna lub studia wyższe na kierunku pedagogika opiekuńczo - wychowawcza?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe