Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w akcie nadania stopnia awansu zawodowego na stopień nauczyciela kontraktowego w informacji o prawie do odwołania się od decyzji powinno być napisane, że nauczyciel może odwołać się do organu prowadzącego (w naszym przypadku wójta gminy) ZA POŚREDNICTWEM DYREKTORA SZKOŁY oraz czy należy umieścić następującą informację: „W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona można zrzec się prawa do wniesienia odwołania od decyzji Dyrektora .... do Wójta Gminy …… Z dniem doręczenia Dyrektorowi …. oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez stronę postępowania decyzja staje się ostateczna i prawomocna i nie jest możliwe skuteczne cofnięcie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania”?
Zgodnie z art. 9b ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm. - dalej Karta Nauczyciela) nauczycielom spełniającym warunki określone w przepisach, w drodze decyzji administracyjnej, stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego nadaje dyrektor szkoły. Z kolei wymogi formalne decyzji administracyjnej określone są w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 256 z późn. zm. - dalej kodeks postępowania administracyjnego). I tak, zgodnie z art. 107 kodeksu postępowania administracyjnego decyzja powinna zawierać: oznaczenie organu administracji publicznej (w tym przypadku wskazanie dyrektora szkoły), datę jej wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie oraz o prawie do zrzeczenia się odwołania i skutkach zrzeczenia się odwołania oraz podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego pracownika organu upoważnionego do wydania decyzji, a jeżeli decyzja wydana została w formie dokumentu elektronicznego - kwalifikowany podpis elektroniczny.
Stosownie do art. 129 § 1 i 2 kodeksu postępowania administracyjnego odwołanie od decyzji wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
Z kolei na podstawie art. 127a § 1 kodeksu postępowania administracyjnego w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.
Zarówno informacja o terminie i sposobie odwołania się od decyzji, jak i możliwości oraz skutkach zrzeczenia się prawa do odwołania powinny znaleźć się w treści pouczeń. Zgodnie z art. 112 kodeksu postępowania administracyjnego błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania lub skutków zrzeczenia się odwołania nie może szkodzić stronie, która zastosowała się do tego pouczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek poinformowania Kuratorium Oświaty o postępowaniu kwalifikacyjnym na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informacje jak zorganizować w przedszkolu niepublicznym awans zawodowy dla nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego, jeżeli w przedszkolu wszyscy mają stopień nauczyciela kontraktowego, a dyrektor i jednocześnie organ prowadzący również posiada tylko stopień nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odbył staż 01.09.2013 do 31.05.2016 r.; dnia 30 sierpnia 2016 r. uzyskał akt nadania stopnia awansu zawodowego – nauczyciela mianowanego.
Od 1.09.2017 do 30.06.2018 nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia.
Od kiedy może zacząć staż na nauczyciela dyplomowanego i ile on trwa? Czy przebywanie na urlopie zdrowotnym wpływa na termin rozpoczęcia stażu na kolejny stopień awansu zawodowego? Od kiedy może rozpoczynać staż na nauczyciela dyplomowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego z datą 03.09.2018 r. Wspomniany nauczyciel zawarł umowę o pracę w szkole na okres od 03.09.2018 r. do 21.06.2019 r. Proszę o podstawę prawną.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak postąpić w przypadku nauczyciela kontraktowego, który nie podjął przez rok współpracy z opiekunem stażu? Nadmieniam, że opiekun wyraził chęć pomocy stażyście. Nie spotkało się to jednak z zainteresowaniem ze strony nauczyciela stażysty.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe