Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy terapeuta może odmówić pracy z dzieckiem z innej szkoły? W szkole, w której jestem zatrudniona jest sala do zajęć integracji sensorycznej, pozostałe szkoły w naszym mieście nie mają takiej sali i nie prowadzą zajęć z IS. W związku z tym do naszej placówki na ww. zajęcia są przysyłane dzieci z innych placówek. Jak to wygląda od strony prawnej? Czy nie jest tak, że jeśli jestem zatrudniona w danej placówce to powinnam prowadzić zajęcia tylko z dziećmi uczęszczającymi do naszej szkoły? Czy mam prawo odmówić przyjęcia dziecka spoza mojej szkoły, a co jeśli dziecko ulegnie wypadkowi?
Z art. 127 ust. 9 i 10 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.) wynika, że jednostka oświatowa może organizować część zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, gdy uczęszcza ono do innej placówki, a więc taka współpraca szkół byłaby dopuszczalna. Natomiast gdyby dotyczyło to realizacji zajęć w ramach kształcenia specjalnego, nie ma wyraźnej podstawy prawnej do wskazanej organizacji zajęć, natomiast należałoby ją uznać za dopuszczalną za zgodą organu prowadzącego, wyrażoną poprzez akceptację arkusza organizacji szkoły z uwzględnieniem godzin dla uczniów z innych placówek zwłaszcza; ponadto zadanie organizacji tego typu zajęć może przewidywać statut szkoły (art. 98 ust. 1 pkt 6 i 7, art. 110 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). Polecenie nauczycielowi przez dyrektora prowadzenia zajęć dla uczniów spoza szkoły nakłada na organ prowadzący i dyrektora odpowiedzialność za te dzieci i zapewnienie im warunków bhp (art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 68 ust. 1 pkt 3 i 6 PO), a nauczyciel ma obowiązek ich prowadzenia oraz realizacji zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych szkoły (art. 6 pkt 1, art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na co zwraca uwagę Kuratorium Oświaty podczas kontroli w Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym, jaką dokumentację sprawdza? Jak wygląda kontrola?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W których klasach dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami obowiązuje tzw. stara i nowa podstawa programowa?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może wyrazić zgodę na zorganizowane nocowanie uczniów tj. klasy w szkole? Mamy stosowny zapis w Statucie ale weszły nowe przepisy i mam w zwiazku z nimi obawy. Proszę o pilną odpowiedź.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy wypełniania dziennika pedagoga. Czy pedagog ma w dzienniku wymieniać z imienia i nazwiska dziecko, z którym rozmawia i czy ma opisywać problem, którego dotyczy rozmowa? Czy wpisy w dzienniku maja być ogólne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzice wychowanka z oddziału przedszkolnego dziecka 6 letniego, który odbył roczne przygotowanie przedszkolne w jako 5 latek, mogą we wrześniu 2018 przenieść dziecko do I klasy szkoły podstawowej, przy której znajduje się oddział przedszkolny, jeśli w rekrutacji składali wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego?
Czy rodzice wychowanka z oddziału przedszkolnego, który nie odbył rocznego przedszkolnego mogą we wrześniu 2018 iść do poradni o opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej i czy na tej podstawie będzie można przenieść dziecko do I klasy szkoły podstawowej, przy której znajduje się oddział przedszkolny jeśli w rekrutacji składali wniosek o przyjęcie dziecka oddziału przedszkolnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe